Mynämäki lopetti laskettelureissut
Turun Sanomat, Mynämäki
Rehtorit ovat Mynämäessä linjanneet, että kouluissa ei kerätä rahaa.
- Se olisi perusopetuslain vastaista. Opetuksen on oltava maksutonta. Koulu ei järjestä maksullisia retkiä, mutta vanhempainyhdistykset voivat kerätä rahaa opetussuunnitelman ulkopuolisia matkoja varten, selvittää sivistysjohtaja Arja Kitola .
Koulun järjestämien retkien listalta karsittiin viimeksi lasketteluretket. Kimmoke saatiin opetushallituksen viimekeväisestä ohjeistuksesta.
- Opetussuunnitelmassa kyllä mainitaan laskettelu. Mutta koulu ei voi järjestää laskettelumatkoja. Ne ovat liian kalliita ja lisäksi pelkkää yhtä päivää laskettelurinteessä ei voi pitää tavoitteellisena oppimisena, Kitola selvittää.
Mynämäessä 9-luokkalaiset reissaavat koulun kustannuksella eduskuntaan, teatteriin, Heurekaan sekä koulutus- ja työpaikkamessuille. Vuotta nuoremmat tekevät saaristoretken ja opintomatkoja Turkuun.
Seitsemäsluokkalaiset kulkevat kotiseudulla.
Viides- ja kuudesluokkalaiset tekevät taideretkiä ja vierailevat Turun linnassa.
Alemmilla luokilla käydään lähikaupungeissa kuten Raumalla, Laitilassa, Uudessakaupungissa ja Naantalissa ja tutustutaan Kurjenrahkan kansallispuistoon.