Talous

EU ja Puola kiistelevät
telakkatuesta

RISTO K. TÄHTINEN

EU:n komissio ja sisämarkkinoiden kilpailusta vastaava komissaari, hollantilainen Neelie Kroes ovat joutuneet ties monenko kerran kiistaan Puolan hallituksen tuista yrityksille.

Komissio vaatii karhukirjeessään Puolan hallitukselta elokuun loppuun eli torstaihin mennessä selvitystä Gdanskin (Danzigin), Gdingenin ja Stettinin telakoille maksetuista valtionavuista.

EU on tutkinut telakkatukia jo viime vuoden kesäkuusta asti. Tähän mennessä Puola ei ole antanut mitään tietoa, paljonko telakat ovat saaneet rahaa modernisointiinsa.

Jos Puolan hallitus ei anna EU:tä tyydyttävää selvitystä, komissio voi julistaa tuet laittomaksi ja periä ne takaisin.

Puola ja EU:n kilpailuviranomaiset ovat olleet tukkanuottasillaan koko Puolan EU-jäsenyyden ajan.

EU katsoo Puolan rikkoneen kilpailusäännöt, koska se jarrutti kuukausia EU:n hyväksymää italialaisen Unicreditin ja saksalaisen HypoVereinsBankin (HVB) fuusiota kummankin pankin puolalaisten tyttärien vuoksi.

Keskustelun aiheita ei puutu, kun Puolan pääministeri Jaroslaw Kaczynski tapaa tänään EU:n komission puheenjohtajan Jose Manuel Barroson.