Irakin
operaatiosta
USA:lle
iso lasku
Kun Valkoisen talon neuvonantaja reilut kolme vuotta sitten varoitti, että Irakin operaatio saattaa maksaa amerikkalaisille 100-200 miljardia dollaria (noin 83,2-166,5 miljardia euroa), hänet erotettiin. Nyt asiantuntijat puhuvat jo biljoonista ja heitä myös kuunnellaan Yhdysvalloissa.
Columbian ja Harvardin yliopistojen taloustieteilijät Joseph Stiglitzin ja Linda Bilmes arvioivat, että operaatio maksaa yli biljoona dollaria eli miljoona miljoonaa, vaikka se loppuisi vuoteen 2010 mennessä. Näin amerikkalaiset kotitaloudet joutuisivat rahoittamaan sotaa keskimäärin 10 000 dollarilla.
Puheenaiheeksi Nobel-palkitun Stiglitzin ja Bilmesin alkuvuodesta julkistama tutkimus on noussut, kun New York Times -lehti kertoi siitä. Aihe on ikävä presidentti George W. Bushin hallinnolle, joka yrittää valaa amerikkalaisiin uskoa Irakin operaation oikeutuksesta.
Irak on tähän mennessä maksanut amerikkalaisille noin 250 miljardia dollaria.