Uutiset

Kymmeniä kuoli USA:n
ilmaiskuissa Irakissa

Yhdysvaltain joukot tekivät tiistaina useita ilmaiskuja Irakiin lähelle Syyrian rajaa. Irakilaisten turvallisuuslähteiden mukaan iskut surmasivat ainakin 56 ihmistä, sairaalalähteiden mukaan kuolleita on 47.

Iskut kohdistuivat al-Qaida-verkoston epäiltyihin piilopaikkoihin. Amerikkalaisjoukot kertoivat surmanneensa hyökkäyksessä al-Qaidan paikalliskomentajan Abu Islamin ja useita tämän kumppaneita. Yhdysvaltain armeijan mukaan sillä ei ole tarkkaa tietoa kuolonuhrien määrää.

Kolmen ilmaiskun sarja tehtiin lähellä Qaimin kaupunkia. Kyseessä on syrjäinen alue, jonka halki ulkomaisia taistelijoita on amerikkalaisten mukaan saapunut Irakiin sunnikapinallisten tueksi.

Sairaalalähteiden mukaan iskussa yhteen taloon kuoli 35 ihmistä ja iskussa toiseen taloon 12 ihmistä.