Irakilaisia palaa Fallujaan huomenna
Washington,
(STT-Reuters-AFP)
Parintuhannen irakilaisen odotetaan palaavan Fallujan kaupunkiin huomenna torstaina. Suurin osa kaupungin asukkaista pakeni loka-marraskuussa, ennen kuin Yhdysvaltain joukot aloittivat laajamittaisen hyökkäyksensä kapinallisia vastaan.
Pakolaiset saapuvat Fallujaan aluksi vain tarkastamaan kotejaan. Heidän pitäisi päättää sen jälkeen, tulevako he takaisin, kertoivat irakilaiset viranomaiset keskiviikkona.
Tilanne Fallujassa on edelleen tulenarka, ja taistelut jatkuvat paikoin kiivaina. Viranomaisten mukaan kaupungin vesiverkkoa ei ole saatu vieläkään kuntoon. Lisäksi sähköt sekä puhelinlinjat ovat poikki.
Falluja sijaitsee noin 50 kilometriä Bagdadista länteen. Kaupungin asukasluku oli 250-300 000 ennen amerikkalaisten sotilaiden käynnistämää suuroperaatiota.