Hamas uhkasi sieppauksilla
Radikaalin Hamas-järjestön hengellinen johtaja sheikki Ahmed Yassin sanoi perjantaina, että järjestö suunnittelee israelilaissotilaiden sieppaamista, jotta nämä voitaisiin vaihtaa Israelin vankiloissa oleviin palestiinalaisvankeihin.
- Palestiinalaisvankien kysymykseen ei ole olemassa muuta ratkaisua kuin vihollissotilaiden sieppaaminen ja heidän vaihtamisensa meidän sotilaisiimme, sanoi Yassin toimittajille Gazassa.
- Voin vahvistaa, että palestiinalaisjärjestöt eivät ole säästäneet ponnistelujaan siepatakseen israelilaissotilaita, mutta sotilaat ovat nykyisin varuillaan kuin linnut, jotka pelkäävät jäävänsä vangeiksi.
Hizbollah-järjestö ja Israel toteuttivat torstaina historiallisen vankienvaihdon, jossa satoja arabivankeja vaihdettiin siepattuun israelilaisliikemieheen ja kolmen sotilaan ruumiisiin. Israel on kuitenkin varoittanut, että mahdollisiin tuleviin kidnappauksiin suhtaudutaan toisella tavalla.