Uutiset

Vanhanen: Valtiovalta tukee Wärtsilän työttömiä

Turku,
(STT)

Pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) lupasi Turussa Wärtsilän dieseltehtaalla vieraillessaan, että jos käytävät yt-neuvottelut johtavat irtisanomisiin, valtiovalta tukee työttömiksi jääviä. Hän piti Wärtsilään liittyviä tapahtumia osana globalisaation ketjua, johon Suomikin on joutunut mukaan.

- Vierailullani ilmaisen toiveen suunnasta, joka valtiovallalla on. Jos yt-neuvotteluissa päädytään siihen, että tehtaan toiminnat siirtyvät Italiaan, valtiovalta omalta puoleltaan te-keskuksen ja työvoimatoimiston kautta osallistuu jatkovaiheeseen.

- Laaditaan henkilökohtaiset suunnitelmat jokaisen kohdalla uudelleen sijoittumisesta. Haetaan uusia työpaikkoja ja niihin mahdollisesti liittyvää täydennyskoulutusta, Vanhanen listasi tukitoimia.

Vanhanen luonnehti Wärtsilän tapausta osaksi globalisaation selvittelyä, jonka hallitus on käynnistänyt.