Forssassa halutaan pelata Mestistä – FPS sai luvan hakea sarjapaikkaa
Kesken jääneen kauden jälkeen Jääkiekkoliitto päätti, ettei Mestiksestä putoa yhtään seuraa, vaan sarjaa päinvastoin laajennetaan kahdella joukkueella. Mahdollisuus nousuun tarjottiin Suomi-sarjan neljälle parhaalle, joista Forssan Palloseura ja Kiekko-Espoo ilmoittivat halustaan nousta.
Koska D-Kiekko ja Porvoon Hunters eivät hakeneet Mestis-paikkaa, päätti liitto tarjota halukkaalle kaksikolle mahdollisuuden nousuun. Edellisen kerran Forssassa on pelattu Mestistä kaudella 2006–07.
– Urheilullinen menestyksemme mahdollisti sen, että nousupaikkaa tarjotaan myös meille emmekä haluaisi heittää tilaisuutta hukkaan. Halu on kova, mutta emme ala paukuttelemaan henkseleitä, vaan tutkimme mahdollisuutta, FPS:n puheenjohtaja Juha-Matti Vuorela totesi seuran kotisivuilla.
FPS ja Kiekko-Espoo tarvitsevat sitä varten kuitenkin vielä Mestis-lisenssit. Aikataulu niiden saamiseen on erittäin tiukka, sillä lisenssihakemukset tulee jättää 15.4.2020 mennessä.
Katso video vuodelta 2015, jossa haastateltavana on FoPSin manageri Timo Willman: