Huhtanen johti Ässien ilotulitusta
Porin jäähallissa koettiin todellinen ilotulitus. Siitä vastasi Ässät, joka murskasi HPK:n jääkiekon SM-liigassa 8–1.
Ässät aloitti myllytyksen jo avauserässä iskemällä Mika Niemen ja Marko Luomalan ylivoimaosumilla sekä Tuomas Huhtasen läpimurtomaalilla tilanteeksi 3–0. HPK tuli toiseen erään rajusti, mutta Huhtanen oli ensimmäisessä hyökkäystilanteessa jälleen tehokas (4–0) ja täydensi hattutemppunsa runsaat kuusi minuuttia myöhemmin.
Ässien tempo oli alusta alkaen erinomainen, minkä myönsi myös HPK:n valmentaja Jukka Rautakorpi.
– Olihan meilläkin tilanteita, mutta nyt ei ollut maalien aika, ja Rynnäs oli Ässien maalilla kieltämättä mainio, Rautakorpi sanoi.
Ässien päävalmentaja Pekka Rautakallio oli joukkueensa ilmeeseen erittäin tyytyväinen.
– Tehokas ja viihtyisä ilta, näin sen kai voi tiivistää, Rautakallio luonnehti.
Huhtasen ja Jussi Rynnäksen rinnalle kannattaa nostaa myös Marko Kivenmäki. Hän viimeisteli päätöserässä loppunumeroiksi 8–1. Maali oli Kivenmäen liigauran sadas.