Urheilu

Osborne-Paradis piristi Kanadan alppijoukkuetta

Manuel Osborne-Paradis on nostattanut Kanadan kovia kokeneen alppihiihtomaajoukkueen tunnelmia. Osborne-Paradis viiletti Val Gardenan liki kolme ja puolikilometrisen Saslong-rinteen alas ajassa 2.01,27 ja voitti maailmancupin syöksylaskun.

– Tähtäimeni oli palkintokorokkeella, mutta voittaminen... Se on hulppeaa olympialaisten alla, Osborne-Paradis sanoi.

Itävaltalainen Mario Scheiber sijoittui toiseksi. Sveitsiläinen Ambrosi Hoffmann ja ranskalaisyllättäjä Johan Clarey jakoivat kolmannen sijan.

Vancouverin olympialaisten kotijoukkue koki tuoreimman takaiskun eilen, kun Francois Bourquen polven nivelsiteet vaurioituivat supersuurpujottelussa. Vamma vaarantaa Bourquen osallistumisen olympialaisiin. Kanada on menettänyt toipilaaksi myös syöksylaskun maailmanmestarin John Kuceran, Jean-Philippe Royn, Larisa Yurkiwin ja Kelly Vanderbeekin.