Urheilu

Tappara tasoitti loppuottelusarjan

Tapparan Henrik Haapala  (kesk.) häjritsemässä HIFK:n maalivahti Ville Husson maalilla vierallään HIFK:n  Teemu Ramstedt (vas.) ja  Joonas Järvinen (oik.) jääkiekon Liigan neljännessä finaaliottelussa Tappara vastaan HIFK Tampereella perjantaina 22. huhtikuuta 2016. Lehtikuva/ Martti Kainulainen
Tapparan Henrik Haapala (kesk.) häjritsemässä HIFK:n maalivahti Ville Husson maalilla vierallään HIFK:n Teemu Ramstedt (vas.) ja Joonas Järvinen (oik.) jääkiekon Liigan neljännessä finaaliottelussa Tappara vastaan HIFK Tampereella perjantaina 22. huhtikuuta 2016. Lehtikuva/ Martti Kainulainen

Tappara piti mestaruustoiveensa hengissä, kun se otti jääkiekkoliigan neljännessä SM–finaalissa 3–0 (1–0, 0–0, 2–0) -kotivoiton ja kuittasi ottelusarjan tilanteeksi 2–2.

Tappara oli kaukalossa tyystin eri ilmeellä kuin tiistain vierasottelussa. Erilainen HIFK:kin nähtiin, ainakin ottelun lopussa, kun vierasjoukkueelta petti hermo.

HIFK sortui lopulta jäähyihin, ja Tappara kaunisteli loppunumerot selviksi. Joukkueet kohtaavat seuraavaksi jo lauantaina Helsingissä.

Nähtäväksi jää, kuinka paljon vieraissa ujostellut Tappara ammentaa lopun onnistumisistaan.

Laineen harjalla

Kotijoukkueelle toi virtaa tähtihyökkääjä Patrik Laineen siirto ykkösketjun vasempaan laitaan Jani Lajusen rinnalle.

Kaksikko käytännössä nirhasi HIFK:n selkärangan poikki päätöserässä, kun Laine kaatuessaankin sai syötettyä Lajusen tekemään 2–0 ja otti syöttöpisteen Kristian Kuuselan ylivoimalla ampumaan 3–0:aan.

Laineen avausmaalia SM–finaaleissa on odotettu, eikä suotta. Perjantaina maalit olivat niin tiukassa, että Laineen 1–0–osumalla oli kosolti painoarvoa.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Laine sai latausta HIFK:n pelaajan Miro Karjalaisen leukailusta, että maalihana oli avaamatta ennen perjantaita.

– Mielestäni tämä ilta oli ihan hyvä kuitti niille puheille, 1+2 pistettä saldonnut Laine sanoi.

Hän kehui ketjukavereitaan Lajusta ja Kuuselaa.

– Niiden herrojen kanssa pitääkin tulla onnistumisia. Hienoja pelimiehiä, Laine sanoi.

Keskialueen katrillia

Koska ottelussa oli varsinkin Tapparan kannalta korkeat panokset, kiekko ja pelaajat olivat suuren osan peliajasta keskialueella. Riskejä ei otettu.

Tapparan avauspeli näytti alussa toivottoman hitaalta puhkaisemaan HIFK:n keskialueen sumppua. Kiekko pomppi kuin flipperissä, ja HIFK oli muutaman kerran päästä kiekonmenetyksestä vastaiskuun.

Tapparan onneksi se saa nauttia vielä SM-finaaleissa ihmepoika Laineen palveluksista. Äskettäin 18 vuotta täyttänyt Laine hinasi Tapparaa haastamalla HIFK:n puolustajia.

Laine herätti Hakametsän hallin ajassa 13.51. Hän sai finaalien avausmaaliinsa apua HIFK:n ykköskentällisessä puolustaja Tommi Taimea tuuraavalta Miihkali Tepolta.

Teppo menetti kiekon siniviivan alla, ja Laine karkasi läpiajosta ampumaan 1–0 ohi HIFK-vahti Ville Husson.

Elintärkeä johtomaali piristi Tapparaa.

Peltolalta muurautui silmä umpeen

Toisessa erässä peli avautui, kun vauhtia tuli lisää.

HIFK:lla oli erässä enemmän maalipaikkoja. Tapparan turva oli peliään huimasti petrannut maalivahti Tomi Karhunen, joka varjeli maalinsa koskemattomuuden muun muassa Tomas Zaborskyn ja Siim Liivikin laukauksilta.

Tappara järjesti erän näyttävimmän pyörityksen, kun se nelosketjun keskushyökkääjän Juhani Jasun johdolla pyöritteli HIFK:ta minuuttikaupalla.

Tapparan myllytys päättyi, kun Zaborsky huitaisi mailalla Jukka Peltolan jään pintaan. Tappara-kapteeni satutti silmänsä, ja Zaborsky sai 2+2 minuutin jäähyn korkeasta mailasta.

Peltolan ottelu jäi toisessa erässä kesken. Hänen silmänsä muurautui mailaniskusta umpeen.

–Milleistä kiinni, ettei näkö lähtenyt. Silmä on ummessa, näkö sumea. Peltola ei pelaa enää tällä kaudella, tilanteesta tuohtunut Tapparan päävalmentaja Jussi Tapola kertoi.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

TS–STT

Tappara-valmentaja Tapola: Tunnetila oli tärkeä

Tapparan päävalmentaja Jussi Tapola korosti neljännen jääkiekkofinaalin jälkeen sopivan tunnetilan löytämisen tärkeyttä.

Perjantaina Tapparalla riitti kotiyleisönsä edessä latausta.

– Uskon, että olisimme tänään voittaneet, vaikka olisimme pelanneet vanhoilla ketjuilla, Tapola viittasi Patrik Laineen siirtoon ykkösketjun laitaan.

Itse Tapolalta ei puhtia puuttunut. Hän kävi jälkeenpäin kuumana kuin hellankoukku toisen erän tilanteesta, jossa HIFK:n slovakkihyökkääjä Tomas Zaborsky huitoi mailalla Tappara-kapteeni Jukka Peltolaa.

Zaborsky sai 2+2 minuutin jäähyn, ja Peltolan ottelu sekä koko kausi päättyi siihen. Hänen silmänsä muurautui umpeen.

– Näkö on nyt sumea. Milleistä kiinni, ettei näkö mennyt, Tapola päivitteli.

Otteluvalvoja Rami Savolainen myönsi, että tilanteesta olisi voinut puhaltaa Zaborskylle viisiminuuttisen ja pelirangaistuksen.

Tapparan Tuukka Mäntylän päätöserän alun päähän kohdistunut taklaus tuomittiin Savolaisen mukaan oikein.

– 2+10 minuuttia hyppytaklauksesta oli oikea tuomio, Savolainen kertoi.

Haluatko käyttää

Osallistuaksesi keskusteluihin ole hyvä ja kirjaudu TS-tunnuksillasi

Olet kirjautuneena yritystunnuksella. Yritystunnuksella ei voi osallistua keskusteluihin.
Kirjoita uusi viesti

Huomio! Turun Sanomien keskustelupalstan säännöt ovat uudistuneet. Tavoitteena on parantaa moderointia siten, että kommentit ehditään käsitellä nykyistä nopeammin. Uudistus ei vaikuta lehden mielipidesivun toimintaan. Tutustu uusiin käytäntöihin täällä.

Otsikko
Viesti

Viesti lähetetty!

Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22.
Virhe viestin lähetyksessä.
TS:n verkkokeskustelun säännöt

Uudet näkökulmat keskustelussa vievät asioita eteenpäin. Siksi Turun Sanomat kannustaa verkkosivuillaan aktiiviseen ja rakentavaan keskusteluun. Tehdään yhdessä Turun Sanomien keskustelupalstasta paikka, jossa on mukava keskustella asiallisesti kiinnostavista aiheista.

Keskusteltavaksi avattavaista jutuista päättää Turun Sanomien toimitus. Kaikista jutuista ei voi keskustella. Toimitus voi harkintansa mukaan sulkea tai poistaa aiemmin avoinna olleen keskusteluketjun.

Verkkokeskusteluun osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä (jonka pääset tekemään tästä). Rekisteröityminen ei edellytä lehden tilaamista.

Keskusteluun voit kirjoittaa omalla nimelläsi tai nimimerkillä. Suosittelemme vahvasti oman nimen käyttöä, sillä on arvokasta seistä mielipiteidensä takana. Toisen ihmisen nimellä tai valheellisesti jonkun tahon edustajana esiintyminen on kiellettyä.

Kaikki viestit tarkastetaan ennen julkaisua. Siksi viestit julkaistaan viiveellä. Keskusteluja moderoidaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22 muun työn ohessa. Toimitus voi lyhentää ja muokata kirjoituksia.

Verkkokeskustelut ovat osa Turun Sanomien sisältöä, josta olemme vastuussa. Viestien julkaisusta päättää toimitus oman harkintansa mukaan. Emme ehdi vastamaan yksittäisten kommenttien julkaisua tai julkaisematta jättämistä koskeviin tiedusteluihin.

Jos kommenttiketjuun on mielestäsi lipsahtanut sääntöjen vastainen tai muutoin epäasiallinen viesti, ilmoita asiattomasta viestistä keskustelussa. Toimitus päättää, onko ilmoitus aiheellinen.

Jos jutussa on virhe, kerro siitä suoraan toimitukselle, älä keskusteluketjussa. Saamme tiedon näin nopeammin ja voimme korjata virheen. Virheistä voit kertoa sähköpostitse osoitteeseen ts.verkkotoimitus@ts.fi.

Toimitus voi käyttää keskustelupalstalle tulleita viestejä esimerkiksi aihetta käsittelevän jatkojutun julkaisun yhteydessä.

Päivän aikana avautuneet keskustelut sulkeutuvat oletuksena klo 23. Toimitus voi avata paljon kommentteja keränneitä juttuja uudelleen keskusteltavaksi seuraavana päivänä.

Julkaistavaksi valittavien viestien on noudatettava seuraavia sääntöjä:

  • Lue juttu ja kommentoi vain sen aihetta. Älä yritä vaihtaa aihetta.
  • Älä kommentoi itse keskustelua tai toisten kommentteja. Muiden keskustelijoiden kirjoitustyyliä tai henkilöä käsitteleviä viestejä ei hyväksytä.
  • Kirjoittaja on juridisessa vastuussa viestinsä sisällöstä. Rasistisia, herjaavia, väkivaltaan tai muuhun laittomaan toimintaan yllyttäviä tai ihmisten yksityisyyttä loukkaavia viestejä ei julkaista.
  • Muista hyvät tavat, älä huuda, kiroile tai käytä epäkohteliaita nimityksiä. Älä ilakoi toisten vastoinkäymisillä tai pilkkaa ketään. Suhtaudu muihin keskustelijoihin kunnioittavasti. Ole kriittinen asiallisesti.
  • Varmista, että esittämäsi tiedot pitävät paikkansa. Älä jaa epämääräisiä huhuja tai perustelematonta mutuilua.
  • Viestisi kuuluu viedä keskustelua eteenpäin: Älä toista samaa asiaa, jonka joku muu on jo todennut. Älä jankuta tai kirjoita perustelemattomia negatiivisia heittoja.
  • Kirjoita napakasti, todella pitkä viesti saattaa jäädä julkaisematta.
  • Voit liittää kommenttiisi teemaan liittyviä asiallisia linkkejä, jotka toimitus tarkistaa ennalta. Mainoksia emme julkaise.​

Aiemmat viestit (2)

Vanhimmat ensin
Vastaa
Kiekko
Jaa
Vieläkös se tuto pelaa?
Haluatko käyttää
Olet kirjautuneena yritystunnuksella. Yritystunnuksella ei voi osallistua keskusteluihin.
Kirjoita vastaus viestiin

Huomio! Turun Sanomien keskustelupalstan säännöt ovat uudistuneet. Tavoitteena on parantaa moderointia siten, että kommentit ehditään käsitellä nykyistä nopeammin. Uudistus ei vaikuta lehden mielipidesivun toimintaan. Tutustu uusiin käytäntöihin täällä.

Otsikko
Viesti

Viesti lähetetty!

Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22.
Virhe viestin lähetyksessä.
TS:n verkkokeskustelun säännöt

Uudet näkökulmat keskustelussa vievät asioita eteenpäin. Siksi Turun Sanomat kannustaa verkkosivuillaan aktiiviseen ja rakentavaan keskusteluun. Tehdään yhdessä Turun Sanomien keskustelupalstasta paikka, jossa on mukava keskustella asiallisesti kiinnostavista aiheista.

Keskusteltavaksi avattavaista jutuista päättää Turun Sanomien toimitus. Kaikista jutuista ei voi keskustella. Toimitus voi harkintansa mukaan sulkea tai poistaa aiemmin avoinna olleen keskusteluketjun.

Verkkokeskusteluun osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä (jonka pääset tekemään tästä). Rekisteröityminen ei edellytä lehden tilaamista.

Keskusteluun voit kirjoittaa omalla nimelläsi tai nimimerkillä. Suosittelemme vahvasti oman nimen käyttöä, sillä on arvokasta seistä mielipiteidensä takana. Toisen ihmisen nimellä tai valheellisesti jonkun tahon edustajana esiintyminen on kiellettyä.

Kaikki viestit tarkastetaan ennen julkaisua. Siksi viestit julkaistaan viiveellä. Keskusteluja moderoidaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22 muun työn ohessa. Toimitus voi lyhentää ja muokata kirjoituksia.

Verkkokeskustelut ovat osa Turun Sanomien sisältöä, josta olemme vastuussa. Viestien julkaisusta päättää toimitus oman harkintansa mukaan. Emme ehdi vastamaan yksittäisten kommenttien julkaisua tai julkaisematta jättämistä koskeviin tiedusteluihin.

Jos kommenttiketjuun on mielestäsi lipsahtanut sääntöjen vastainen tai muutoin epäasiallinen viesti, ilmoita asiattomasta viestistä keskustelussa. Toimitus päättää, onko ilmoitus aiheellinen.

Jos jutussa on virhe, kerro siitä suoraan toimitukselle, älä keskusteluketjussa. Saamme tiedon näin nopeammin ja voimme korjata virheen. Virheistä voit kertoa sähköpostitse osoitteeseen ts.verkkotoimitus@ts.fi.

Toimitus voi käyttää keskustelupalstalle tulleita viestejä esimerkiksi aihetta käsittelevän jatkojutun julkaisun yhteydessä.

Päivän aikana avautuneet keskustelut sulkeutuvat oletuksena klo 23. Toimitus voi avata paljon kommentteja keränneitä juttuja uudelleen keskusteltavaksi seuraavana päivänä.

Julkaistavaksi valittavien viestien on noudatettava seuraavia sääntöjä:

  • Lue juttu ja kommentoi vain sen aihetta. Älä yritä vaihtaa aihetta.
  • Älä kommentoi itse keskustelua tai toisten kommentteja. Muiden keskustelijoiden kirjoitustyyliä tai henkilöä käsitteleviä viestejä ei hyväksytä.
  • Kirjoittaja on juridisessa vastuussa viestinsä sisällöstä. Rasistisia, herjaavia, väkivaltaan tai muuhun laittomaan toimintaan yllyttäviä tai ihmisten yksityisyyttä loukkaavia viestejä ei julkaista.
  • Muista hyvät tavat, älä huuda, kiroile tai käytä epäkohteliaita nimityksiä. Älä ilakoi toisten vastoinkäymisillä tai pilkkaa ketään. Suhtaudu muihin keskustelijoihin kunnioittavasti. Ole kriittinen asiallisesti.
  • Varmista, että esittämäsi tiedot pitävät paikkansa. Älä jaa epämääräisiä huhuja tai perustelematonta mutuilua.
  • Viestisi kuuluu viedä keskustelua eteenpäin: Älä toista samaa asiaa, jonka joku muu on jo todennut. Älä jankuta tai kirjoita perustelemattomia negatiivisia heittoja.
  • Kirjoita napakasti, todella pitkä viesti saattaa jäädä julkaisematta.
  • Voit liittää kommenttiisi teemaan liittyviä asiallisia linkkejä, jotka toimitus tarkistaa ennalta. Mainoksia emme julkaise.​
Tee ilmoitus sopimattomasta viestistä

Ilmoituksesi on siirtynyt käsittelyyn.
Virhe ilmoituksen lähetyksessä.
Vastaa
Rahikainen
Sopupelit rulaa
Voimasuhteiden näin radikaalit vaihtelut eivät ole enää uskottavia. Käsikirjoituksen mukaisesti pelaavat kaikki 7 peliä nykyään joka kerran. Härskiä rahastusta!
Haluatko käyttää
Olet kirjautuneena yritystunnuksella. Yritystunnuksella ei voi osallistua keskusteluihin.
Kirjoita vastaus viestiin

Huomio! Turun Sanomien keskustelupalstan säännöt ovat uudistuneet. Tavoitteena on parantaa moderointia siten, että kommentit ehditään käsitellä nykyistä nopeammin. Uudistus ei vaikuta lehden mielipidesivun toimintaan. Tutustu uusiin käytäntöihin täällä.

Otsikko
Viesti

Viesti lähetetty!

Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22.
Virhe viestin lähetyksessä.
TS:n verkkokeskustelun säännöt

Uudet näkökulmat keskustelussa vievät asioita eteenpäin. Siksi Turun Sanomat kannustaa verkkosivuillaan aktiiviseen ja rakentavaan keskusteluun. Tehdään yhdessä Turun Sanomien keskustelupalstasta paikka, jossa on mukava keskustella asiallisesti kiinnostavista aiheista.

Keskusteltavaksi avattavaista jutuista päättää Turun Sanomien toimitus. Kaikista jutuista ei voi keskustella. Toimitus voi harkintansa mukaan sulkea tai poistaa aiemmin avoinna olleen keskusteluketjun.

Verkkokeskusteluun osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä (jonka pääset tekemään tästä). Rekisteröityminen ei edellytä lehden tilaamista.

Keskusteluun voit kirjoittaa omalla nimelläsi tai nimimerkillä. Suosittelemme vahvasti oman nimen käyttöä, sillä on arvokasta seistä mielipiteidensä takana. Toisen ihmisen nimellä tai valheellisesti jonkun tahon edustajana esiintyminen on kiellettyä.

Kaikki viestit tarkastetaan ennen julkaisua. Siksi viestit julkaistaan viiveellä. Keskusteluja moderoidaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22 muun työn ohessa. Toimitus voi lyhentää ja muokata kirjoituksia.

Verkkokeskustelut ovat osa Turun Sanomien sisältöä, josta olemme vastuussa. Viestien julkaisusta päättää toimitus oman harkintansa mukaan. Emme ehdi vastamaan yksittäisten kommenttien julkaisua tai julkaisematta jättämistä koskeviin tiedusteluihin.

Jos kommenttiketjuun on mielestäsi lipsahtanut sääntöjen vastainen tai muutoin epäasiallinen viesti, ilmoita asiattomasta viestistä keskustelussa. Toimitus päättää, onko ilmoitus aiheellinen.

Jos jutussa on virhe, kerro siitä suoraan toimitukselle, älä keskusteluketjussa. Saamme tiedon näin nopeammin ja voimme korjata virheen. Virheistä voit kertoa sähköpostitse osoitteeseen ts.verkkotoimitus@ts.fi.

Toimitus voi käyttää keskustelupalstalle tulleita viestejä esimerkiksi aihetta käsittelevän jatkojutun julkaisun yhteydessä.

Päivän aikana avautuneet keskustelut sulkeutuvat oletuksena klo 23. Toimitus voi avata paljon kommentteja keränneitä juttuja uudelleen keskusteltavaksi seuraavana päivänä.

Julkaistavaksi valittavien viestien on noudatettava seuraavia sääntöjä:

  • Lue juttu ja kommentoi vain sen aihetta. Älä yritä vaihtaa aihetta.
  • Älä kommentoi itse keskustelua tai toisten kommentteja. Muiden keskustelijoiden kirjoitustyyliä tai henkilöä käsitteleviä viestejä ei hyväksytä.
  • Kirjoittaja on juridisessa vastuussa viestinsä sisällöstä. Rasistisia, herjaavia, väkivaltaan tai muuhun laittomaan toimintaan yllyttäviä tai ihmisten yksityisyyttä loukkaavia viestejä ei julkaista.
  • Muista hyvät tavat, älä huuda, kiroile tai käytä epäkohteliaita nimityksiä. Älä ilakoi toisten vastoinkäymisillä tai pilkkaa ketään. Suhtaudu muihin keskustelijoihin kunnioittavasti. Ole kriittinen asiallisesti.
  • Varmista, että esittämäsi tiedot pitävät paikkansa. Älä jaa epämääräisiä huhuja tai perustelematonta mutuilua.
  • Viestisi kuuluu viedä keskustelua eteenpäin: Älä toista samaa asiaa, jonka joku muu on jo todennut. Älä jankuta tai kirjoita perustelemattomia negatiivisia heittoja.
  • Kirjoita napakasti, todella pitkä viesti saattaa jäädä julkaisematta.
  • Voit liittää kommenttiisi teemaan liittyviä asiallisia linkkejä, jotka toimitus tarkistaa ennalta. Mainoksia emme julkaise.​
Tee ilmoitus sopimattomasta viestistä

Ilmoituksesi on siirtynyt käsittelyyn.
Virhe ilmoituksen lähetyksessä.