Kolumni: Panttaamisen mestarit
F1-urheilu tunnetaan hyvin poliittisena. Melkoisia tiedonpihtaajia lausunnoissaan ovat myös kuljettajat, kun MM-taiston alussa tai lopussa tulee puhe heidän autoistaan.
Kimi Räikkönen on varmasti maailman epäpoliittisin huippu-urheilija, mutta toki Ferrarin suomalaiskonkariltakin tarvittaessa löytyy ympäripyöreä puoli.
Niinpä kysy sitten uudesta autosta sen ensimmäisissä testeissä tai sarjan päätösvaiheissa odotettavasta kehityksestä seuraavaan kauteen, aina se tuntuu olevan pelkkää arvailua – eli Kimin mukaan turhaa ajanhukkaa.
Viime kauden lopussa Maranellon miehistöltä tiukattiin odotuksia vuodelle 2016, kun F1-jännärit toivovat kovasti mestaruustaiston kiristyvän Ferrarin toisen edistysharppauksen myötä.
Silloin Räikkönen uskoi tämän vuoden autonsa olevan paremman, mutta hän sanoi tietävänsä sen vasta, kunhan uutuus saadaan ensi kertaa testiradalle.
Ensi viikolla tuo ensimmäinen testijakso sitten koittaa, mutta vanhan kertauksena tiedän, että silloin Kimi – kuten myös tallikaveri Sebastian Vettel – sanoo olevan vielä liian aikaista tehdä vertailuja muihin.
”Kun ei koskaan tiedä, mitä muut testeissä tekevät”, kuten normiperustelu kuuluu.
Niin tarkkaan tallit kuitenkin pystyvät laskemaan vastustajiensa käyttämät bensamäärät ja rengaspuolen toiminnan, että aika tarkka käsitys kyllä olisi olemassa.
Sitä ei kuitenkaan julkisuudelle paljasteta.
Niinpä se vakiolausunto, joka talvitesteissä on luvassa, on vanhaan tapaan, että todellinen kuva voimasuhteista saadaan vasta Melbournen aika-ajopäivänä.