Ruuskasen lähentäjä heittäytyi hankalaksi
Mitalisijat alkoivat kaikota Antti Ruuskasen ulottuvilta jo Pekingin MM-kisojen verryttelykentällä. Hänen jalkansa rasittuivat maanantain karsinnassa, ja finaalin verryttelyssä kääntyvän jalan lähentäjä alkoi oireilla samaan tapaan kuin keskikesällä.
Ruuskasen heittotavassa kääntyvä jalan päkiä jää vetovaiheessa poikittain. Se aiheuttaa ylimääräistä rasitusta lähentäjälihakseen.
– Jalkaan tuli tuntemuksia, enkä saanut kivun takia aikaan hyviä verryttelyheittoja, Ruuskanen kertoi keihäsfinaalin jälkeen.
– Loppukilpailun ensimmäisistä heitoista tulikin minulle juoksuharjoituksia.
Ruuskanen oli jopa tipahtaa kilpailun jatkokierroksilta, mutta kolmannellaan hän sai keihään 87,12 metriin. Sitä parempaan hän ei enää pystynyt.
– Tulokseen olen tyytyväinen. Harmittaa vain, ettei sillä tullut mitalia. Tämä oli kovin kisa, jossa olen ollut mukana, Ruuskanen totesi.
– Jälkikäteen tämä alkaa varmasti pänniä enemmänkin.
Ruuskanen lohduttautui vain Pitkämäen pronssilla.
– Se oli hieno juttu. Terolla on nyt seitsemän mitalia eli enemmän kuin kellään muulla suomalaisella, Ruuskanen ihasteli.
– Itse en taida Teron mitalimäärään urallani ehtiä, mutta ensi vuonna yritetään uudestaan.
Ruuskasella on ensi kesänä tilaisuus tavoitella mitaleita sekä Euroopan mestaruuskilpailuissa että Rion olympialaisissa.
– Tulee supervuosi, uran kohokohta, Ruuskanen hekumoi.
TS–STT