Urheilu

Kuningas jatkaa FC Lahdessa

 AFP/ Yasuyoshi Chiba
AFP/ Yasuyoshi Chiba

Jalkapalloilija Mikko Kuningas ja FC Lahti ovat sopineet kahden vuoden jatkosta. Lisäksi sopimukseen liittyy mahdollisuus lisäkaudesta, FC Lahti tiedotti.

Kuningas, 18, esiintyi tällä kaudella ensi kertaa jalkapalloliigassa. Hän jatkaa mielellään Lahdessa.

– Tämä on tuntunut hyvältä paikalta ja täällä on hyvät olosuhteet kehittymiselle. Ei ollut mitään syytä, etten jatkaisi, Kuningas sanoi.

Kuningas on pelannut säännöllisesti lahtelaisten keskikentällä. Ennen kauden alkua hän ei osannut unelmoida näin suuresta roolista ja peliajasta. Kuninkaan valmistautumista kauteen vaivasi loukkaantuminen talvella. Viime kaudella Kuningas pelasi kolmosdivisioonassa PEPO:ssa.

Päävalmentaja Toni Korkeakunnas oli tyytyväinen Kuninkaan jatkosopimuksesta.

– Kyseessä on poikkeuksellisen lahjakas pelaaja. Täysipäinen kaveri ja jalat on tukevasti maassa, Korkeakunnas kehui.

TS–STT