Räikkösen aika-ajosuunnitelma kaatui päälaelleen
Salamat leiskuivat taivaanrannassa ja tummaakin tummemmat sadepilvet soljuivat kohti Sepangin kilparataa kuin myrskylintuparvi... Mutta Ferrari näytti unohtaneen Kimi Räikkösen varikkopilttuuseen aika-ajon kiivaan kakkosvaiheen jylistessä jo täysillä eteenpäin.
Tallikaveri Sebastian Vettel oli kiirehtinyt ensimmäisenä radalle, kun kaatosade lähestyi. Saksalainen pystyikin hyödyntämään sataprosenttisesti autonsa vauhdin ja oman aika-ajohurmoksensa.
Räikkönen lähti viimein matkaan, kun ensimmäiset pisarat jo takoivat asvalttia parissa mutkassa. Suomalaiskuskille ei jäänyt vaihtoehtoja. Hän sattui kierrokselle samaan aikaan Sauberin ruotsalaiskuski Marcus Ericssonin kanssa. Tämän takana hän sitten vietti tuskattuttavat hetket, jolloin tarjolla ollut jatkopaikka aika-ajofinaaliin livahti käsistä.
– Yritin tietysti ohittaa Ericssonin. En voinut hidastaakaan, kun hän oli edessäni ja muita autoja (kuten Lewis Hamilton) oli takana työntämässä minua eteenpäin. Siinä meillä meni ajoitukset ihan pieleen. On helppo jälkikäteen sanoa, että olisi pitänyt lähteä radalle aiemmin, Räikkönen harmitteli.
Ruotsin tv kysyi Räikköseltä, syyttääkö hän ensi kertaa urallaan Q3-finaaliin asti päässyttä Ericssonia putoamisestaan.
– Hän oli siellä, ja yritti tehdä omat hommansa, Räikkönen kuittasi.
– Meillä oli suunnitelma, jota seurattiin. Viikonloppu oli aika-ajoon asti ollut hyvä, mutta siinä se meni päälaelleen. On selvää, että lähdimme liian myöhään matkaan. On turha puhua epäonnesta. Teimme virheen, mutta en usko, että auttaisi mitään syytellä ketään. Lopputulos on aina sama. Jälkikäteen on aina helppo sanoa, että olisi pitänyt toimia toisin.
Tallipäällikkö Maurizio Arrivabene oli italian medialle todennut odottavansa Räikköseltä tarkempaa keskittymistä aika-ajossa. Tätä tiedustellutta italialaistoimittajan kysymystä Kimi ei halunnut kommentoida millään tavalla.
Räikkönen on ennenkin noussut nopealla autolla 11. lähtöruudusta palkintosijoille asti. Japanissa 2005 hän jopa voitti kisan 17. ruudusta.
– Onhan meillä hyvä vauhti autossa. Kun lähtöruudukossa ei ole niissä asemissa, missä pitäisi, riskit aina kasvavat, että parissa ensimmäisessä mutkassa voi jotain mennä pieleen. Lähdemme tekemään parhaamme. Toivottavasti saamme puhtaan kisan.
Räikkönen oli harjoituksissa joka kerta kärkikolmikossa ja koko ajan tallikaveri Vettelin edellä. Kun Vettel nosti Ferrarin ensi kertaa 38 kisaan sitten Malesian 2013 eturiviin, suomalaiskuskin pettymys on vieläkin suurempi, kun tietää, mihin autolla olisi voinut päästä.
Millaista tulosta odotit tuollaisella harjoitusnopeudella?
– Ainakin paljon tätä parempaa, luonnollisesti. Aika-ajo on kuitenkin aina eri juttu kuin harjoitukset, mutta selvää on, että meidän pitäisi olla paljon ylempänä. Toisaalta ei ole merkitystä, mitä odotin, kun tulos on, mikä on.
Räikkösen vanha tallikaveri Romain Grosjean sai toisen aika-ajon ohittelustaan varikkoportilla kahden lähtöruudun rangaistuksen. Se ei kuitenkaan nostanut Ferraria yhtään ylemmäs.
Vettel on vahvassa vauhdissa. Australiassa hän palautti Ferrarin palkintokantaan, Malesiassa nyt jo eturiviin. Kisassa hän jahtaa vähintään kolmatta sijaa.
Räikkösen kannalta tilanne on huolestuttava, kun piste-ero tallikaveriin voi tätä vauhtia venähtää, vaikka harjoituksissa suomalainen oli ollut nopeampi.
Turun Sanomat, Kuala Lumpur
HEIKKI KULTA