Kallio ei löytänyt vauhtia edes viime vuoden osilla
Mika Kallio pystyi parantamaan vain hieman vauhtiaan Moto2-luokan kolmannessa harjoituksessa Qatarin MM-avauksessa.
Valkeakoskelainen oli tuloslistalla 13. sijalla, ja jäi 1,6 sekuntia nopeimman ajan ajaneesta brittikuski Sam Lowesista. Vaikka ero kärkeen kapenikin eilisestä, ei valkeakoskelainen juuri riemusta hyppinyt.
– Siinä mielessä oli helpompi päivä, että meillä ei ollut niitä eilisiä teknisiä ongelmia tänään, mutta siltikin ollaan tällä hetkellä liian paljon kärkeä jäljessä. Ajaminen ei tunnu millään tavalla nyt hyvältä, ja se näkyy suoraan kierrosajoissa, Kallio kertoi.
– Yritimme tänään tehdä kaikki säädöt niin lähelle viime vuoden säätöjä kuin mahdollista ja laitoimme myös viime vuoden osia, kuten etuhaarukan, pyörään kiinni. Eivät nekään kuitenkaan ihmeitä tehneet ja keulan osalta tuntuma on edelleen hakusessa. Sitä myöten pitoa ei myöskään juuri ole ja se näkyy muun muassa siinä, etten saa pyörää kääntymään haluamallani tavalla, Kallio analysoi harjoitusten jälkeen.
Tunnit kuluvat tiimalasissa armottomasti ja ihmetekoihin ei juurikaan enää ole aikaa ennen lauantain aika-ajoja. Kallio tiimeineen yrittää kuitenkin viimeiseen asti saada pyörän säädöt kohdalleen.
– Lauantaina täytyy vielä kokeilla muutoksia pyörään ja lähinnä nimenomaan painojakauman osalta. Osia ei tässä vaiheessa enää vaihdeta, mutta keskustelemme toki vielä runkotoimittaja Kalexin sekä iskunvaimentimien toimittajan Öhlinsin edustajien kanssa.
On selvää, että Kallio ei ole tyytyväinen pyörän tämänhetkiseen suorituskykyyn. Tavoitteena on kuitenkin päästä aika-ajoissa vähintään kolmanteen lähtöriviin.
– Aika-ajojen taktiikkaa täytyy vielä miettiä ja esimerkiksi se, millä renkailla siihen lähdetään on vielä täysin avoinna. Jos kolmanteen riviin eli vähintään sijalle yhdeksän päästään aika-ajoissa, niin se olisi meille tosi hyvä tulos. Mutta toki siihenkään ei voi olla tyytyväinen, kun ottaa huomioon, että kärkipaikoista tänne ollaan tietysti tultu taistelemaan, Kallio sanoi.
Moto2-sarjan aika-ajot alkavat lauantaina 28.3. kello 17.55 Suomen aikaa. Kauden ensimmäinen kisa puolestaan alkaa sunnuntaina kello 19.20.
Turun Sanomat, Losail
Harjoitusajat
3. harjoitusjakso:
1. Sam Lowes Speed Up 1.59,541
2. Johann Zarco Ajo Motorsport Kalex –0,136 sekuntia
3. Tito Rabat Marc VDS Kalex –0,452
4. Sandro Cortese Kalex –0,774
5. Axel Pons Kalex –1,005
6. Jonas Folger Kalex –1,018
7. Franco Morbidelli Italtrans Racing Team Kalex –1,096
8. Thomas Lüthi Kalex –1,163
9. Alex Rins Kalex –1,242
10. Xavier Simeon Kalex –1,420
11. Alex Marquez Marc VDS Kalex –1,489
12. Hafizh Syahrin Kalex –1,639
13. Mika Kallio Italtrans Racing Team Kalex –1,695
14. Louis Rossi Tech 3 –1,718
15. Lorenzo Baldassarri Kalex –1,725
16. Simone Corsi Kalex –1,744
17. Takaaki Nakagami Kalex –1,813
18. Luis Salom Kalex –1,920
19. Anthony West Speed Up –2,174
20. Ricard Cardus Tech 3 –21,83
21. Julian Simon Speed Up –2,201
22. Azlan Shah Kalex –2,336
23. Randy Krummenacher Kalex –2,556
24. Dominique Aegerter Kalex –2,624
25. Marcel Schrotter Tech 3 –2,773