Leverkusenilta löytyi sisua, HSV kompuroi taas
Bayer Leverkusen on aloittanut jalkapallokautensa hienosti. Mestareiden liigan karsinnoissa joukkue murskasi HJK:n tulevan eurovastustajan FC Kööpenhaminan, ja Saksan Bundesliigassa tehdasseura on voittanut ensimmäiset kaksi otteluaan.
Lauantaina Leverkusen oli kotonaan kahdesti tappiolla Berliinin Herthaa vastaan, mutta nousi 4-2-voittoon. Erityisesti 2-2-tasoitusmaali oli komea. Monimutkainen vapaapotkukuvio hämäsi herthalaiset täysin, bosnialaistoppari Emir Spahic rynnisti takatolpalle ja puski keskityspallon vuorenvarmasti sisään.
Hampurin suurseuran HSV:n vuodesta toiseen jatkuva kompurointi näyttää jatkuvan. Nyt joukkue kärsi kotikentällään 0-3-sokkitappion sarjanousija Paderbornille. Kahden kierroksen jälkeen HSV:llä on koossa yksi sarjapiste.