Rosbergille pisteet ja pauhut
Mercedes-tallin linjanmuutos kostautui MM-sarjan 12. kilpailussa Spassa. Talli antoi ennen kilpailua mestaruudesta taisteleville kuljettajilleen Nico Rosbergille ja Lewis Hamiltonille enemmän vapauksia keskinäisessä kilpailussaan, ja tuloksena oli kolari Span kilpailun toisella kierroksella.
Renkaansa rikkonut Lewis Hamilton putosi kauas kärkitaistelusta ja keskeytti lopulta kilpailun. Auton keulan vaihdoksella selvinnyt Rosberg ajoi kilpailussa toiseksi ja kasvatti sarjassa etumatkansa 29 pisteeseen.
Kilpailun jälkeen Rosberg sai palkkioksi brittikatsojien buuaukset, Hamiltonin haukut ja tallijohdon tuomion.
– Olen pettynyt, että näin kävi. Tämä oli tallin kannalta paha tulos, Rosberg totesi lehdistötilaisuudessa.
– En ole itse vielä kuullut tallijohdon kantaa, mutta kunnioitan heidän mielipidettään, Rosberg jatkoi.
Tallipäällikkö Toto Wolff tuomitsi tilanteessa Rosbergin yksiselitteisesti.
– Tätä ei voi hyväksyä. Tallitoveriin ei saa törmätä, Wolff murjotti.
Rosbergillä
myös moottorietu
Myös Hamilton syytti kolarista Rosbergiä.
– Jätin hänelle tilaa, mutta perään se tömähti, Hamilton sanoi.
– Kilpailutilanteemme on hankala koko tallille, eikä tämä ainakaan paranna ilmapiiriä. Ero repesi lähes 30 pisteeseen, joten saan raivota radalla ihan hulluna ennen kuin saan Nicon taas kiinni. En tiedä, ehkä tämä ei ole minun vuoteni.
Rosberg yritti tilanteessa Hamiltonin ohi ensin sisäkautta ja sitten ulkoa. Hamilton leikkasi seuraavassa mutkassa hänen eteensä, ja Rosbergin etusiipi osui Hamiltonin takarenkaaseen.
Peräti 19:nneksi pudonnut Hamilton olisi halunnut keskeyttää kilpailun pian kolarin jälkeen. Hän halusi säästää moottoriaan.
– En ole luovuttaja, mutta Nicolla oli jo ennestään yksi moottori enemmän käytettävissä kuin minulla, Hamilton selitti.
Turun Sanomat, Spa
STT