Aituri Pittman-Rawlinson jälleen sivuun arvokisoista
Australialainen aitajuoksija Jane Pittman-Rawlinson ei puolusta vuoden 2007 maailmanmestaruuttaan Berliinin MM-kisoissa. 400 metrin aitoja juoksevaa Pittman-Rawlinsonia vaivaa yhä selkävamma, joka piti hänet sivussa myös viime kesän Pekingin olympialaisista.
Pittman-Rawlinson teki paluun radoille viime kuussa vuoden sairasloman jälkeen. Hän on kuitenkin pystynyt kilpailemaan vain kahdesti. Viime viikon kilpailu Luzernissa aiheutti vaivoja, joiden syyt paikallistettiin selkään.
– Selkävaivojen vuoksi en ole pystynyt harjoittelemaan kunnolla kuuteen viikkoon. Selkä aiheuttaa paljon kipua ja haittaa juoksemista, Pittman-Rawlinson sanoo.
26-vuotias juoksija kertoo unelmakseen ja tavoitteekseen kullan voittamisen Lontoon olympialaisissa vuonna 2012.