Urheilu

Wallin lupaa urheilulle lisää rahaa

Kulttuuri- ja urheiluministeri Stefan Wallin (r.) haluaa kasvattaa urheilun tukea roimasti nykyisestä. Wallin paljasti suunnitelmansa Suomi Areenan tilaisuudessa Porissa tänään.

Wallin esittää ensi vuoden budjettiin 51 prosentin nostoa huippu-urheilijoiden apurahoihin, valmentajien tukeen ja valmennusmenetelmien kehittämiseen. Lisäysehdotus on noin 1,5 miljoonaa euroa. Lisää rahaa on Wallinin mukaan luvassa myös seuroille.

– Veikkaus Oy:n tuloskunto on viime vuosina ollut erinomainen. Jos Veikkauksella menee hyvin, se näkyy myös urheilun tuessa, Wallin totesi.

Keskusteluun osallistunut Helsingin Sanomien urheilutoimituksen esimies Ari Pusa otti puheenvuorossaan leppoisan alun.

– Onneksi ministeri ratkaisi jo ongelman. Olemme täällä turhaan, Pusa tiivisti.

Näin ei tietenkään ole. Pusa ottikin esimerkin Tanskasta.

– Tanskassa alettiin tukea muutamia lajeja ja panostettiin niitä erittäin vahvasti. Se on jo näkynyt arvokisojen tuloksissa.

Kilpa- ja huippu-urheilun tutkimuskeskus Kihun tutkimusten mukaan kolme neljästä suomalaisesta pitää kansainvälistä urheilumenestystä tärkeänä asiana.