Parise johtaa Yhdysvaltain kiekkoilijat Sotshiin
Edellisissä olympialaisissa hopealle yltänyt Zach Parise johtaa Yhdysvaltain jääkiekkoilijat Sotshin olympialaisiin. Parise nimettiin perjantaina miesten olympiajoukkueen kapteeniksi.
Parise on Minnesotan hyökkääjä, ja hän saa kapteenistoon seurajoukkuekaverinsa Ryan Suterin. Puolustaja Suter ja Los Angeles Kingsin hyökkääjä Dustin Brown ovat amerikkalaisten varakapteenit.
Parise, 29, oli yhdysvaltalaisten tehomiehiä Vancouverin olympialaisissa 2010. Hän teki Kanadassa neljä maalia ja antoi neljä maalisyöttöä kuudessa ottelussa. Parise valittiin Vancouverissa olympialaisten tähdistöön.
USA pelaa Sotshissa A-lohkossa ja aloittaa ottelunsa kohtaamalla Slovakian 13. helmikuuta. Lohkon muut joukkueet ovat Slovenia ja Venäjä.