KHL-vahdit Järvinen ja Koskinen pelasivat pätkäpelit
Suomen olympiajääkiekkojoukkueen hyökkääjä Petri Kontiola teki maanantaina maalin ja auttoi Traktor Tsheljabinskin voittoon KHL-liigassa.
Kontiolan 3–0-maali huipensi Amur Habarovskin maalivahdin Aleksei Muryginin murheellisen iltapuhteen. Murygin torjui 11 laukauksesta vain kahdeksan, ja hänen tilalleen vaihdettiin Mika Järvinen.
Maalivahdin vaihtaminen virkisti Amuria, mutta peli päättyi Traktorin 4–3-vierasvoittoon. Järvinen torjui 19 kertaa ja päästi yhden maalin.
Novosibirskin maalivahdin Mikko Koskisen työrupeama oli vielä lyhyempi kuin Järvisen. Kookas suomalaistorjuja istui Ufa-kotiottelun vaihtopenkillä, kunnes voittomaalikilpailussa hänet vaihdettiin maaliin.
Koskinen pysäytti kolmesta yrityksestä vain yhden, ja Ufa vei voiton maalein 4–3. Novosibirskin Jonas Enlund (1+1) ja Jori Lehterä (0+1) pääsivät tehopisteille varsinaisella peliajalla.
TS–STT