Urheilu

Toronto-kapteeni Phaneufille pitkä jatkosopimus

NHL-jääkiekkoseura Toronto Maple Leafs ja joukkueen kapteeni Dion Phaneuf ovat solmineet seitsenvuotisen jatkosopimuksen. Sopimus julkistettiin päivää ennen Toronton ja Detroitin uudenvuodenpäivän ulkoilmaottelua. TSN-kanava arvioi sen kokonaisarvoksi 49 miljoonaa dollaria (36 miljoonaa euroa).

Phaneuf siirtyi Torontoon tammikuussa 2010 Calgarystä ja nousi nopeasti joukkueen kapteeniksi. Saman vuoden lopusta eteenpäin hän on pelannut kaikki Leafsin ottelut lukuun ottamatta tämän kauden kahden ottelun pelikieltoaan.

- Dion on joukkueemme johtohahmo ja rakennusprojektimme peruspilari. Hän on osoittanut olevansa erittäin kestävä ja luotettava puolustaja kaikilla pelin osa-alueilla, Toronton toimitusjohtaja Dave Nonis toteaa seuran verkkosivuilla.

Phaneuf, 28, kuului kesällä Kanadan olympialeiriryhmään. Hän on tällä kaudella tehnyt 39 NHL-ottelussa 15 (4+11) tehopistettä.