Jalkapallo

Liverpool-luotsi on tappiosta huolimatta ylpeä

Liverpoolin Joe Allen (vas.) tavoittelee palloa kuljettavaa Manchester Cityn Yaya Tourea. AFP/Paul Ellis
Liverpoolin Joe Allen (vas.) tavoittelee palloa kuljettavaa Manchester Cityn Yaya Tourea. AFP/Paul Ellis

Liverpoolin päävalmentaja Brendan Rodgersin mielestä seura todisti tapaninpäivänä, että se kuuluu englantilaisen jalkapallon kirkkaimmalle huipulle.

Liverpool hävisi tasaisessa kärkiottelussa Manchester Citylle 1–2 ja putosi Valioliigan piikkipaikalta neljänneksi, mutta Rodgersin päällimmäinen tunne oli ylpeys joukkueesta.

– Olin erittäin ylpeä pelaajista, he olivat aivan mahtavia. He panivat todella tiukoille joukkueen, joka on todellinen huippuryhmä täynnä Euroopan huippupelaajia.

Luotsi löysi myös parannettavaa, etenkin puolustuspelistä.

Rodgersin mukaan Liverpoolin päätavoite on vakiinnuttaa paikka kärkinelikossa. Hänen mielestään kauden tasaiset esitykset kielivät siitä, että joukkue alkaa olla toivotulla tasolla.

– Tämänkaltaiset suoritukset osoittavat, että meillä on riittävästi laatua siihen.

TS–STT