Keränen ja Erkkola keihästivät MM-näytöt Oulussa
Limingan Niittomiesten Toni Keränen heitti Oulun kansallisissa yleisurheilun rankingkilpailuissa miesten keihäässä ennätyksensä 82,89. Tulos Raatin kentällä syntyi heti ensimmäisellä yrityksellä.
Keränen keräsi ennätysheitollaan tärkeitä rankingpisteitä kohti Yhdysvaltain Eugenessa heinäkuun puolivälissä alkavia MM-kisoja.
Toiseksi Oulussa heitti Kuortaneen Kunnon Toni Kuusela tuloksella 80,93. Kilpakentille palannut Helsingin Kisa-Veikkojen Topias Laine oli neljäs tuloksella 74,13.
Oulun Pyrinnön Oliver Helander oli ilmoittautunut kilpailuun, mutta jäi viime hetkellä pois, kuten teki edellisenä viikonloppuna Kuortaneella.
Kuortaneella Helander säästeli olkapäätään Turun lähes 90 metrin hirmuheiton jäljiltä. Oulun rankingkilpailuissa hän vetäytyi kisasta varotoimena, jotta reiden lähentäjälihas ei kipeytyisi.
– Kun juoksin vähän kovempaa, lähentäjässä oli tuntemuksia. En ottanut riskiä. Jos olisin heittänyt, ja lähentäjä olisi mennyt rikki, olisi ollut isompi homma palata kentille, Helander perusteli Ylen haastattelussa.
Lällä lähellä ylittää 192
Keihään voittaja Keränen on vahvasti kiinni MM-lipussa Eugeneen.
– Se oli hyvä heitto, mutta ei täydellinen. Jätin vähän varastoon, Keränen kommentoi avausheittoaan.
Naisten korkeudessa Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Sini Lällä ylitti 190, mutta kolmas yritys 192:stakin oli aivan hilkulla onnistua.
– Paljon tuli kilpailuhyppyjä. Pitäisi uskaltaa aloittaa korkeammalta, Lällä sanoi Ylelle.
Myös hänen näkymänsä päästä MM-Eugeneen kirkastui.
– Olisi superbonus päästä sinne. EM-kisat ovat kauden ykköstavoite, Lällä muistutti.
Erkkolakin heitti MM-näytön
Naisten keihäässä Turun Urheiluliiton Sanne Erkkola palautti suomalaiset naisheittäjät 60 metrin paremmalle puolelle kiskaistuaan ennätyksensä 60,18. Oma ennätys koheni hieman yli puoli metriä.
– Se tuli siitä, että sain keihään kärjen alemmaksi ja tehoja eteenpäin. Vähän väkinäiseltä heitto tuntui. Pitää katsoa se vielä videolta, mutta ei se kyllä hyvältä tuntunut, Erkkola kertoi Urheiluliiton verkkosivuilla.
Edellinen 60 metriä heittänyt suomalaisnainen on Heidi Nokelainen kesällä 2020.
Naisten 7-ottelussa alle 20-vuotiaiden maailman- ja Euroopan mestari, Tampereen Pyrinnön Saga Vanninen, 19, antoi kovan näytön ottelemalla 6 193 pistettä. Kilpailutauolta palannut Vannisen seuratoveri Maria Huntington keskeytti ottelun ennen keihäänheittoa.