Jääkiekko

Korona puhkoo reikiä nuorten MM-kisakuplaan – Suomi sai voiton pelaamatta, Venäjä luovutti Slovakia-ottelun

SUOMEN JÄÄKIEKKOLIITTO/PASI MENNANDER
Leevi Meriläisen oli määrä aloittaa Suomen maalilla Tshekkiä vastaan.
Leevi Meriläisen oli määrä aloittaa Suomen maalilla Tshekkiä vastaan.

Suomen ja Tshekin välinen keskiviikkoillan ottelu jääkiekon alle 20-vuotiaiden miesten MM-kilpailuissa peruttiin Tshekin joukkueessa ilmenneen koronavirustartunnan ja siitä seuranneen karanteenin takia. Kansainvälisen jääkiekkoliiton IIHF:n ilmoituksen mukaan Suomelle merkitään 1–0-voitto.

Nuoret Leijonat on saalistanut Kanadan Edmontonissa ja Red Deerissä pelattavissa kilpailuissa vain voittoja. Suomi kukisti sunnuntaina Saksan maalein 3–1 ja maanantaina Itävallan 7–1. Nuoret Leijonien on määrä pelata varhain lauantaiaamuna lohkovoitosta Kanadan kanssa.

Vielä on epäselvää, pystyykö Tshekki pelaamaan viimeisen alkusarjaottelunsa. Tshekin pitäisi kohdata Itävalta perjantain vastaisena yönä Suomen aikaa pelattavassa ottelussa. Tshekki on hävinnyt Kanadalle 3–6 ja jatkoajalla Saksalle 1–2, joten pudotuspelipaikka olisi kiven alla ilman tartuntaakin ja siitä seurannutta kabinettitappiota.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Kanadalaisen urheilukanava TSN:n mukaan Venäjä on luovuttanut ensi yönä Slovakiaa vastaan pelattavaksi tarkoitetun jääkiekon alle 20-vuotiaiden miesten MM-kilpailujen ottelun. Taustalla on positiivinen koronavirustestitulos.

Kanadassa pelattavissa MM-kilpailuissa peruminen on jo kolmas reilun vuorokauden sisällä.

Aiemmin turnauksen aikana Sveitsi sai voiton pelaamatta, kun Yhdysvaltojen joukkueesta paljastui kaksi tartuntaa ja viime yön keskinäinen ottelu piti perua.

Tshekin ja Venäjän jatko turnauksessa selviää, kun tiedetään, miten laajasti koronavirus on levinnyt. Joukkueet testataan ja ovat tulosten varmistumiseen asti karanteenissa.

TSN:n tietojen mukaan Yhdysvaltojen joukkueessa ei ole ilmennyt uusia tartuntoja, ja joukkue voisi kohdata Ruotsin aamuyöllä Suomen aikaa.

Haluatko käyttää

Osallistuaksesi keskusteluihin ole hyvä ja kirjaudu TS-tunnuksillasi

Olet kirjautuneena yritystunnuksella. Yritystunnuksella ei voi osallistua keskusteluihin.
Aloita keskustelu tästä jutusta

Huomio! Turun Sanomien keskustelupalstan säännöt ovat uudistuneet. Tavoitteena on parantaa moderointia siten, että kommentit ehditään käsitellä nykyistä nopeammin. Uudistus ei vaikuta lehden mielipidesivun toimintaan. Tutustu uusiin käytäntöihin täällä.

Otsikko
Viesti

Viesti lähetetty!

Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22.
Virhe viestin lähetyksessä.
TS:n verkkokeskustelun säännöt

Uudet näkökulmat keskustelussa vievät asioita eteenpäin. Siksi Turun Sanomat kannustaa verkkosivuillaan aktiiviseen ja rakentavaan keskusteluun. Tehdään yhdessä Turun Sanomien keskustelupalstasta paikka, jossa on mukava keskustella asiallisesti kiinnostavista aiheista.

Keskusteltavaksi avattavaista jutuista päättää Turun Sanomien toimitus. Kaikista jutuista ei voi keskustella. Toimitus voi harkintansa mukaan sulkea tai poistaa aiemmin avoinna olleen keskusteluketjun.

Verkkokeskusteluun osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä (jonka pääset tekemään tästä). Rekisteröityminen ei edellytä lehden tilaamista.

Keskusteluun voit kirjoittaa omalla nimelläsi tai nimimerkillä. Suosittelemme vahvasti oman nimen käyttöä, sillä on arvokasta seistä mielipiteidensä takana. Toisen ihmisen nimellä tai valheellisesti jonkun tahon edustajana esiintyminen on kiellettyä.

Kaikki viestit tarkastetaan ennen julkaisua. Siksi viestit julkaistaan viiveellä. Keskusteluja moderoidaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22 muun työn ohessa. Toimitus voi lyhentää ja muokata kirjoituksia.

Verkkokeskustelut ovat osa Turun Sanomien sisältöä, josta olemme vastuussa. Viestien julkaisusta päättää toimitus oman harkintansa mukaan. Emme ehdi vastamaan yksittäisten kommenttien julkaisua tai julkaisematta jättämistä koskeviin tiedusteluihin.

Jos kommenttiketjuun on mielestäsi lipsahtanut sääntöjen vastainen tai muutoin epäasiallinen viesti, ilmoita asiattomasta viestistä keskustelussa. Toimitus päättää, onko ilmoitus aiheellinen.

Jos jutussa on virhe, kerro siitä suoraan toimitukselle, älä keskusteluketjussa. Saamme tiedon näin nopeammin ja voimme korjata virheen. Virheistä voit kertoa sähköpostitse osoitteeseen ts.verkkotoimitus@ts.fi.

Toimitus voi käyttää keskustelupalstalle tulleita viestejä esimerkiksi aihetta käsittelevän jatkojutun julkaisun yhteydessä.

Päivän aikana avautuneet keskustelut sulkeutuvat oletuksena klo 23. Toimitus voi avata paljon kommentteja keränneitä juttuja uudelleen keskusteltavaksi seuraavana päivänä.

Julkaistavaksi valittavien viestien on noudatettava seuraavia sääntöjä:

  • Lue juttu ja kommentoi vain sen aihetta. Älä yritä vaihtaa aihetta.
  • Älä kommentoi itse keskustelua tai toisten kommentteja. Muiden keskustelijoiden kirjoitustyyliä tai henkilöä käsitteleviä viestejä ei hyväksytä.
  • Kirjoittaja on juridisessa vastuussa viestinsä sisällöstä. Rasistisia, herjaavia, väkivaltaan tai muuhun laittomaan toimintaan yllyttäviä tai ihmisten yksityisyyttä loukkaavia viestejä ei julkaista.
  • Muista hyvät tavat, älä huuda, kiroile tai käytä epäkohteliaita nimityksiä. Älä ilakoi toisten vastoinkäymisillä tai pilkkaa ketään. Suhtaudu muihin keskustelijoihin kunnioittavasti. Ole kriittinen asiallisesti.
  • Varmista, että esittämäsi tiedot pitävät paikkansa. Älä jaa epämääräisiä huhuja tai perustelematonta mutuilua.
  • Viestisi kuuluu viedä keskustelua eteenpäin: Älä toista samaa asiaa, jonka joku muu on jo todennut. Älä jankuta tai kirjoita perustelemattomia negatiivisia heittoja.
  • Kirjoita napakasti, todella pitkä viesti saattaa jäädä julkaisematta.
  • Voit liittää kommenttiisi teemaan liittyviä asiallisia linkkejä, jotka toimitus tarkistaa ennalta. Mainoksia emme julkaise.​