Jalkapallomaajoukkueen pelit siirtyvät Ylen kanaville
Yle kertoo hankkineensa esitysoikeudet Suomen jalkapallomaajoukkueen maaotteluihin ja arvokisakarsintoihin 2022–2028 sekä jalkapallon miesten EM-lopputurnauksiin vuosina 2024 ja 2028.
Nyt saatujen esitysoikeuksien lisäksi Ylellä on oikeudet viime kesältä ensi vuodelle siirtyneisiin jalkapallon miesten EM-kisoihin sekä niin ikään vuodella eteenpäin siirtyneisiin jalkapallon naisten EM-kisoihin vuonna 2022. Lisäksi Ylellä on oikeudet jalkapallon miesten MM-kisoihin 2022.
Tuoreella Kansainvälisen jalkapalloliiton Uefan kanssa tehdyllä sopimuksella Yle sai oikeudet näyttää Suomen miesten jalkapallomaajoukkueen EM- ja MM-karsintaottelut, Kansojen liigan ottelut sekä harjoitusottelut vuosina 2022–2028.
Vuodesta 2018 alkaen nämä oikeudet ovat olleet maksukanava Viasatilla.
– Julkisen palvelun yhtiönä meille on tärkeää saada tarjota kansalaisille yhteisiä hetkiä ja suuria elämyksiä. Nyt olemme varmistaneet, että suomalaisille tarjotaan näitä hetkiä aina vuoteen 2028 asti, sanoo Ylen toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila Ylen verkkosivuilla.