Mikkelsen keskeytti, Latvala kolmantena
Jari-Matti Latvala ajaa rivakasti, mutta kolmatta sijaansa varmistellen Sardinian MM-rallissa. Hän jatkaa rallissa kolmantena.
– Pikkuisen yritin puskea. Täytyy koettaa mennä, jos vaikka edessä tapahtuu jotakin, Latvala totesi MM-sarjan radiolle 14. erikoiskokeen jälkeen.
Latvala oli kisan kolmanneksi viimeisellä erikoiskokeella kolmas 1,4 sekunnin erolla kisaa johtavaan tallitoveriinsa Sebastien Ogieriin, joka teki pohja-ajan.
Toiseksi nopein oli kilpailussa toisena ajava belgialainen Ford-kuljettaja Thierry Neuville sekunnin erolla kärkeen.
Ogier johtaa rallia 1.16,1 minuutilla ennen Neuvilleä. Latvala on kolmas 33,8 sekuntia kakkossijasta.
– Seurasin erikoiskokeella Jari-Matin väliaikoja, Neuville totesi.
Viidentenä kilpailussa ollut Andreas Mikkelsen teloi ek:lla autonsa jousitusta sen verran, että kisa jäänee häneltä kesken.
TS–STT