Yleisurheilu

Mörön kärkiaika kuorrutti Espoon GP:n – Neziri tankkasi itseluottamusta

TS/EERO SAARIKOSKI
Oskari Mörön vauhti kiihtyy kesän loppua kohti.
Oskari Mörön vauhti kiihtyy kesän loppua kohti.

Oskari Mörön voitto 400 metrin aitajuoksussa kotimaisella kärkiajalla 49,74 huipensi yleisurheilun Espoon GP:n Leppävaaran kentällä. Mörön juoksu oli vahvaa jatkoa kaudelle, joka on tuonut matkan SE-miehen takaisin kansainväliselle tasolla loukkaantumisten ja erilaisten vaivojen jälkeen.

– Vielä puuttuu seitsemän kymmenystä omasta tasosta, Mörö viittasi tiedotteessa Suomen ennätykseen 49,04.

Espoon juoksu jo pimeäksi käyneessä illassa oli Möröltä väkevä esitys. Taakse jäi muun muassa vuoden 2013 maailmanmestari, Trinidad & Tobagon Jehue Gordon.

– Se oli tasapainoinen, mutta ei vielä mikään pommijuoksu. Jos joku olisi ollut lopussa rinnalla, se olisi tuonut ekstraa, Mörö arvioi.

Tulosraja Dohan MM-kilpailuihin on 49,30, mutta ranking-raja on nyt 49,53. Sitä Mörö ei pidä mitenkään mahdottomana saavuttaa.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

– Tässä on vielä kisoja jäljellä. Viikonvaihteessa on Ruotsi-ottelu ja sen jälkeen vielä pari vaihtoehtoa, ennen kuin aika tulosrajan tekoon päättyy, Mörö sanoi.

Hankala vastatuuli latisti miesten keihäskilpailun, jonka voitti Romanian Alexandru Novac tuloksella 79,70. Lassi Etelätalo oli toinen heitettyään 78,66, Oliver Helander oli kolmas tuloksella 78,43 ja Toni Kuusela viides 77,37 kantaneella heitolla.

– Vastatuuli oli hankala, joutui jo juostessa tekemään sen kanssa töitä, Etelätalo sanoi.

Etelätalo heitti parhaansa heti ensimmäisellä kierroksella. Neljännen kierroksen hän jätti väliin.

– Kilpailussa oli taukoa, ja se kesti aika kauan. Kolme ensimmäistä kierrosta menivät hyvin, mutta sitten alkoi energia loppua, Etelätalo setvi kierroksen väliin jättämistä.

Helander palasi juhannuksena alkaneelta kilpailutauolta. Hänen mielestään kylki ja käsi ovat kunnossa, mutta pitkä kilpailutauko näkyi. Silmämääräisesti arvioiden noin 84-metrisen ensimmäisen heittonsa Helander horjahti yliastutuksi.

– Surkeaa tekemistä. Tekniikan kanssa on vielä tekemistä, Helander sanoi.

Samaa sanoi Kuusela, joka kamppaili Espoossa paikasta Ruotsi-otteluun.

– Tekniikassa oli pieniä virheitä, jotka näkyivät isosti tuloksessa, Kuusela sanoi.

Nooralotta Neziri ja Reetta Hurske juoksivat kansainvälisessä 100 metrin aitajuoksussa kaksoisvoiton ajoin 13,01 ja 13,06. Nezirin juoksu toi iloisia uutisia. Heinäkuisessa Sveitsin kilpailussa alkaneet kantapääkivut on voitettu ja ajatukset ovat viikonvaihteen Ruotsi-ottelussa.

– En halunnut ottaa riskiä ja olin viime hetkeen asti valmis jättämään kisan väliin, jos olisi ollut jotakin, mutta juoksuissa kantapäässä ei tuntunut mitään, Neziri sanoi.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

– Halusin juosta Ruotsi-ottelussa ja siksi tulin. Tämä juoksi antoi henkisesti hyvää itseluottamusta.

Hurske juoksi finaalin, vaikka kaatui ja kolhi polviaan ja kyynärpäätään alkuerien yhteydessä.

– Tämä oli nyt sellainen starttiharjoitus harjoitusrupeaman jälkeen, Hurske luonnehti finaalia, jossa ei päästy liikkeelle ensimmäisellä eikä vielä toisellakaan yrittämällä.

– Kaatumisesta polvet on ruvella, mutta toivottavasti kyynärpäässä ei ole mitään rikki.

Sara Kuivisto pinkoi 800 metrillä toiseksi ajalla 2.03,02 ja sai yleisön syttymään vahvalla kirillään. Kisan voitti niukasti Beninin Noelie Yarigo ajalla 2.03,00, mutta vuoden 2015 maailmanmestari Valko-Venäjän Marina Arzamasova jäi Kuiviston taakse.

Avauskierros juostiin 59,63:een

– Vauhdista tuli nykivää, eikä tuossa tuulessa voinut lähteä itse vetämään. Kaikki vähän passasivat, Kuivisto kertaili juoksua.

Kuiviston tiukka kisaviikko jatkuu keskiviikkona 800 metrin kilpailulla Dublinissa ja sitten viikonvaihteessa Ruotsi-ottelussa.

Liettuan Dovilė Kilty piti suosikin asemansa ja voitti naisten kolmiloikan tuloksella 14,23. Kristiina Mäkelä punnersi viimeisellään 14,10 ja oli toinen.

– Jalat olivat ihan tyhjät, mutta viimeisellä sain tuon tuloksen tsempattua, Mäkelä sanoi.

Kolmanneksi kimmahteli Senni Salminen komealla ennätyksellään 13,85. Edellinen oli 13,54.

Lotta Kemppinen oli 100 metrin finaalissa toinen ja nopein suomalainen ajalla 11,54. Hanna-Maari Latvala oli kolmas ajalla 11,57, kun Yhdysvaltain Kiara Parker vei voiton ajalla 11,44. Kemppinen ja Latvala juoksivat alkuerissä hieman yli kaksi metriä sekunnissa puhaltaneeseen myötätuuleen 11,56 ja 11,49.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Roope Saarinen pisti venäläisen Andrei Kuharenkon tiukille 200 metrillä. Venäläinen vei voiton ajoin 21,05–21,09, Saarinen juoksi kauden parhaan aikansa. Esbo IF:n Tuukka Huuskola kiiti B-erän voittoon loistoajalla 21,23, mutta ennätykseksi tulos ei kelpaa, koska tukena oli 3,6 metriä sekunnissa puhaltanut myötätuuli.

Naisten 400 metrin aitajuoksun voitti Portugalin Vera Barbosa ajalla 56,15. Eveliina Määttänen oli parhaana suomalaisena neljäs kauden parhaalla ajallaan 58,58. Talvella 300 metrin aitajuoksussa 22-vuotiaiden halliennätyksen juossut Lappeenrannan Urheilu-Miesten Kristiina Halonen voitti B-erän ennätyksellään 59,04 ja nousi vuositilastossa kolmanneksi.

Joonas Rinne ja Markus Teijula olivat miesten 800 metrillä kolmas ja neljäs ajoin 1.49,51 ja 1.49,71. Juoksun voitti Venäjän Nikolai Verbitski ajalla 1.48,93.

Miesten kiekonheitossa Espoon Tapioiden Oskari Perälampi oli parhaana suomalaisena neljäs ennätyksellään 58,02. Aiempi ennätys oli heinäkuun lopussa heitetty 57,87. Voittaja oli Lontoon olympiakisojen hopeamitalimies Iranin Ehsan Hadadi tuloksella 63,72.

Haluatko käyttää

Osallistuaksesi keskusteluihin ole hyvä ja kirjaudu TS-tunnuksillasi

Olet kirjautuneena yritystunnuksella. Yritystunnuksella ei voi osallistua keskusteluihin.
Aloita keskustelu tästä jutusta

Huomio! Turun Sanomien keskustelupalstan säännöt ovat uudistuneet. Tavoitteena on parantaa moderointia siten, että kommentit ehditään käsitellä nykyistä nopeammin. Uudistus ei vaikuta lehden mielipidesivun toimintaan. Tutustu uusiin käytäntöihin täällä.

Otsikko
Viesti

Viesti lähetetty!

Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22.
Virhe viestin lähetyksessä.
TS:n verkkokeskustelun säännöt

Uudet näkökulmat keskustelussa vievät asioita eteenpäin. Siksi Turun Sanomat kannustaa verkkosivuillaan aktiiviseen ja rakentavaan keskusteluun. Tehdään yhdessä Turun Sanomien keskustelupalstasta paikka, jossa on mukava keskustella asiallisesti kiinnostavista aiheista.

Keskusteltavaksi avattavaista jutuista päättää Turun Sanomien toimitus. Kaikista jutuista ei voi keskustella. Toimitus voi harkintansa mukaan sulkea tai poistaa aiemmin avoinna olleen keskusteluketjun.

Verkkokeskusteluun osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä (jonka pääset tekemään tästä). Rekisteröityminen ei edellytä lehden tilaamista.

Keskusteluun voit kirjoittaa omalla nimelläsi tai nimimerkillä. Suosittelemme vahvasti oman nimen käyttöä, sillä on arvokasta seistä mielipiteidensä takana. Toisen ihmisen nimellä tai valheellisesti jonkun tahon edustajana esiintyminen on kiellettyä.

Kaikki viestit tarkastetaan ennen julkaisua. Siksi viestit julkaistaan viiveellä. Keskusteluja moderoidaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22 muun työn ohessa. Toimitus voi lyhentää ja muokata kirjoituksia.

Verkkokeskustelut ovat osa Turun Sanomien sisältöä, josta olemme vastuussa. Viestien julkaisusta päättää toimitus oman harkintansa mukaan. Emme ehdi vastamaan yksittäisten kommenttien julkaisua tai julkaisematta jättämistä koskeviin tiedusteluihin.

Jos kommenttiketjuun on mielestäsi lipsahtanut sääntöjen vastainen tai muutoin epäasiallinen viesti, ilmoita asiattomasta viestistä keskustelussa. Toimitus päättää, onko ilmoitus aiheellinen.

Jos jutussa on virhe, kerro siitä suoraan toimitukselle, älä keskusteluketjussa. Saamme tiedon näin nopeammin ja voimme korjata virheen. Virheistä voit kertoa sähköpostitse osoitteeseen ts.verkkotoimitus@ts.fi.

Toimitus voi käyttää keskustelupalstalle tulleita viestejä esimerkiksi aihetta käsittelevän jatkojutun julkaisun yhteydessä.

Päivän aikana avautuneet keskustelut sulkeutuvat oletuksena klo 23. Toimitus voi avata paljon kommentteja keränneitä juttuja uudelleen keskusteltavaksi seuraavana päivänä.

Julkaistavaksi valittavien viestien on noudatettava seuraavia sääntöjä:

  • Lue juttu ja kommentoi vain sen aihetta. Älä yritä vaihtaa aihetta.
  • Älä kommentoi itse keskustelua tai toisten kommentteja. Muiden keskustelijoiden kirjoitustyyliä tai henkilöä käsitteleviä viestejä ei hyväksytä.
  • Kirjoittaja on juridisessa vastuussa viestinsä sisällöstä. Rasistisia, herjaavia, väkivaltaan tai muuhun laittomaan toimintaan yllyttäviä tai ihmisten yksityisyyttä loukkaavia viestejä ei julkaista.
  • Muista hyvät tavat, älä huuda, kiroile tai käytä epäkohteliaita nimityksiä. Älä ilakoi toisten vastoinkäymisillä tai pilkkaa ketään. Suhtaudu muihin keskustelijoihin kunnioittavasti. Ole kriittinen asiallisesti.
  • Varmista, että esittämäsi tiedot pitävät paikkansa. Älä jaa epämääräisiä huhuja tai perustelematonta mutuilua.
  • Viestisi kuuluu viedä keskustelua eteenpäin: Älä toista samaa asiaa, jonka joku muu on jo todennut. Älä jankuta tai kirjoita perustelemattomia negatiivisia heittoja.
  • Kirjoita napakasti, todella pitkä viesti saattaa jäädä julkaisematta.
  • Voit liittää kommenttiisi teemaan liittyviä asiallisia linkkejä, jotka toimitus tarkistaa ennalta. Mainoksia emme julkaise.​