Holopainen ja Pakkala taituroivat mestareiksi
Kasper Holopainen ja Erika Pakkala taituroivat mestareiksi telinevoimistelun SM-kisojen avauspäivänä Helsingin Myllypurossa. Voimisteluseura Helsinkiä edustava Holopainen voitti miesten kuusiottelun ja STVK:n Pakkala naisten neliottelun.
Holopainen, 19, voimisteli ilman suuria virheitä ja juhli ensimmäistä aikuisten sarjan mestaruuttaan pistein 79,100.
- Voitto tuntuu hyvältä, sillä polvi on ollut huonossa kunnossa. Jouduin helpottamaan permantosarjaa ja hyppyä sen takia. Polven kunnosta riippuu, voinko huomenna osallistua telinekohtaisiin kisoihin, Holopainen totesi.
Toiseksi miesten kilpailussa voimisteli Espoon Telinetaitureiden Heikki Niva. Sarjat sen paremmin kuin 78,100 pisteen saalis eivät häntä tyydyttäneet.
- Suorituksiin mahtui paljon virheitä. Vain hyppy onnistui hyvin, Niva totesi.
Niva suorittaa parasta aikaa varusmiespalvelusta, joka tuntuu harjoittelussa.
- Pääsen kyllä harjoittelemaan riittävästi, mutta jatkuvan väsymyksen takia harjoittelun laatu on huono, Niva harmitteli.
SM-pronssin vei Espoon Telinetaitureiden Oscar Kirmes pistein 77,700.