Yle: Mäkihyppääjä Ville Larinto lopettaa – "Itkin yksin kotona varttitunnin putkeen"
Useista loukkaantumisista kärsinyt mäkihyppääjä Ville Larinto lopettaa kilpauransa. Larinto, 28, vahvisti lopettamispäätöksen Ylen haastattelussa. Ylen mukaan Larinto kertoi lopettamispäätöksestään maaliskuussa silloiselle päävalmentajalle Andreas Mitterille ja maajoukkueelle.
– Kun tulin mäeltä yksin kotiin ja ymmärsin asian ja merkityksen tarkemmin, itkin yksin kotona varttitunnin putkeen. Tajusin, että nyt loppui se työ, jota olen rakastanut, ja välillä niinä vaikeina hetkinä vihannutkin, mutta pääasiassa rakastanut, Larinto sanoi.
Larinto voitti kaudella 2010–2011 yhden maailmancupin osakilpailun, mutta Keski-Euroopan mäkiviikolla tullut polvivamma päätti nousun. Larinto joutui loukkaantumiskierteeseen, joka varjosti loppua uraa. Hän ylsi maailmancupissa palkintokorokkeelle kaikkiaan viisi kertaa.