TPS:n Nordlund, Saario ja Rantanen naisten salibandymaajoukkueeseen
Jouni Kontio
Turun Sanomat
Naisten salibandymaajoukkueen päävalmentaja Lasse Kurronen on valinnut kolme TPS-pelaajaa huhtikuun lopulla pelattavaan EFT-turnaukseen. Valituiksi tuli koko TPS:n ykkösvitja Milla Nordlund, 20, Laura Rantanen, 25 ja Jenna Saario, 19.
– Nordlundilla on hyvä kausi alla, ja hän on minulle U19-maajoukkueprojektista tuttu pelaaja: ovela ja tehokas hyökkääjä, jolla on kuitenkin vielä fysiikassa parannettavaa, Kurronen toteaa.
Kurronen odottaa mielenkiinnolla myös TPS:n Aki Vilanderilla vahvistetun valmennustiiminsä tulikastetta.
– EFT on hyvä tilaisuus siltäkin osin alkaa hakea jo askelmerkkejä, Kurronen sanoo.
Uusi maajoukkueluotsi Vilander on mielissään pelaajiensa valinnoista.
– Ensikertalaisena Milla on ehdottomasti ansainnut näytön paikkansa. Myös kokenut Laura on tehnyt paljon töitä ja ansaitsi uuden mahdollisuuden. Lahjakas Jenna osoitti jo viime MM-kisoissa, että kestää suorituspaineet, sanoi Vilander.