”Syytetään Siperiaa”
Lumet ovat sulaneet, mutta vettä ja kylmää viimaa piisaa, joten ajamiset talvitestien kolmantena päivänä Katalonian Grand Prix -radalla jäävät minimiin.
Kolmelta iltapäivällä kostean asvaltin lämpötila oli 1,7 astetta plussan puolella.
Valtteri Bottaksen pitäisi hypätä Mercedeksen rattiin iltapäivän jaksolle, mutta toistaiseksi W9-uutuus on pysynyt visusti tallissa. Daniel Ricciardo on kiertänyt radan kahdesti, Fernando Alonso ja Marcus Ericsson kerran. Muut ovat keskittyneet vain tappamaan aikaa.
– En ole mikään loskafani. Kyllä olisin toivonut parempia kelejä, mutta minkä sille mahtaa. Sellaista se on. Syytetään Siperiaa, lohkaisi Bottas tiiminsä edustustiloissa.
Kahtena avauspäivänä Bottas ehti ajaa 152 kierrosta. Jonkinmoista käsitystä hän ehti kerätä, vaikka keli oli kylmä silloinkin.
– Onhan tässä hiukan jo fiilistä autosta. Tietenkään testikelit eivät ole ihanteelliset, sen tuntee, että kaikki pelaa ihan hyvin, eikä tämä miltään osalta ole huonompi kuin viime vuoden auto. Meille on kuitenkin tulossa aika paljon lisäosia jo tälle päivälle ja tietenkin ensi viikolle, jolloin kelin pitäisi olla jo paljon parempi, Bottas luotaili.