Urheilu

Ranskalaislehti: Armstrongia ”suojeltiin” dopingratsialta

Lance Armstrong lehdistötilaisuudessa Roomassa 5. toukokuuta 2009. Lehtikuva/ TIZIANA FABI
Lance Armstrong lehdistötilaisuudessa Roomassa 5. toukokuuta 2009. Lehtikuva/ TIZIANA FABI

Kohu Lance Armstrongin ympärillä syvenee päivä päivältä, ja esiin tulee jatkuvasti uusia väitteitä amerikkalaisen pyöräilysuuruuden edesottamuksista dopingin saralla. Sunnuntaina parrasvaloihin astui ranskalaisjuristi, jonka mukaan Armstrong vältti dopingratsian Ranskan ympäriajossa saatuaan ”suojelua”.

Juristi Thibault de Montbrial väittää, että Armstrong sekä hänen tallinsa säästyivät Paun kaupungissa dopingratsialta kesällä 2005 Ranskan ympäriajon välipäivänä. Hänen mukaansa poliisi oli jo valmis hotelliratsiaan, mutta operaatio peruttiin kuitenkin viime hetkillä.

– Tiedän, että Ranskan ympäriajossa 2005 Armstrongin tallin hotellihuoneiden tutkiminen oli hiuskarvan päässä. Tutkijat olivat jo hotellilla, mutta heidän käskettiin jättää operaatio kesken. En tiedä, kuka käskyn antoi, mutta sen tiedän, että tutkijat olivat raivoissaan. Todisteet kertovat, että Lance Armstrongia todellakin suojeltiin Ranskassa, eri dopingtutkimuksissa vuosien aikana vaikuttanut De Montbrial selvitti Journal du Dimanche -lehdelle.

Lauantaina ranskalainen antidopingtyöntekijä Michel Rieu väitti, että Armstrong sai säännöllisesti etukäteen tietoa tulevista dopingtesteistä. Ranskan ympäriajon seitsenkertainen voittaja ei ole koskaan antanut positiivista dopingnäytettä.

TS–STT

Kaikkien aikojen menestyneimpiin kilpapyöräilijöihin kuuluva Lance Armstrong saattaa menettää urallaan polkemansa seitsemän Ranskan ympäriajon voittoa.
Kaikkien aikojen menestyneimpiin kilpapyöräilijöihin kuuluva Lance Armstrong saattaa menettää urallaan polkemansa seitsemän Ranskan ympäriajon voittoa.