Kahden ohituksen kisa tarjosi painajaismallin kaudelle
Heikki Kulta
Ohittaminen uuden sukupolven upeilla F1-autoilla tiedettiin jo etukäteen hyvin haastavaksi. Tuskinpa kukaan kuitenkaan osasi odottaa, että ohittamisesta tuli saman tien melkeinpä katoavaa kansanhuvia.
Australian Grand Prix -kisassa TS:n tilastoekspertti Michele Merlino kirjasi vain kaksi ohitusta. Se on surkein määrä kahdeksaan vuoteen.
Sunnuntaina ensimmäisen noista ohituksista teki Williamsin tulokas Lance Stroll noustuaan yhdeksännellä kierroksella Sauberin Marcus Ericssonin ohitse 16. sijalle, ja toinen tuli Toro Rosson tallikaverusten Daniil Kvjatin ja Carlos Sainz Juniorin välillä 41. kierroksella kamppailussa kahdeksannesta sijasta.
Toki myös Esteban Ocon ja Nico Hülkenberg ohittivat Fernando Alonson seitsemän kierrosta ennen maalia taistossa kymmenennestä sijasta, mutta se tilanne tuli McLarenin jousitusvian vuoksi, ja johti espanjalaisen keskeytykseen, joten se jäi kirjautumatta tilastoon.
Tilastohistoriassa vain kuudessa kisassa on nähty vähemmän ohituksia. Monacossa 2003 ei ohitettu lainkaan, kun Mika Häkkisen voittamassa Monacon kisassa 1998, ja sitten Unkarissa ja Japanissa 2002, Imolassa 2006 ja Valenciassa 2009 nähtiin vain yksi ohitus.
Australia meni nyt yhdeksäntenä kisana siihen joukkoon, missä ohitukset ovat jääneet kahteen.
Viime vuonna Albert Parkin kisassa tuli 26 ohitusta. Se oli viime vuonna viidenneksi pienin määrä. Tänä vuonna tuskin 26 ohitusta nähdään missään – ainakaan normioloissa.
Kun viime vuonna Australiassa riitti, että oli sekunnin kierroksella toista nopeampi päästäkseen ohitse, nyt siihen olisi vaadittu kaksi sekuntia nopeampi auto.
Kisan lopussa Valtteri Bottas pääsi hyvään vauhtiin pehmeillä renkailla, ja tavoitti tallikaveriaan Lewis Hamiltonia. Hän totesi kuitenkin, että olisi voinut päästä edelle vain, jos britti olisi tehnyt virheen.
– Kun on sama auto ja melkein samassa kunnossa olevat renkaat, olisi ollut äärimmäisen vaikeaa yrittää ohitusta tällä radalla. Kun menee alle kahden sekunnin päähän toisesta, menettää niin paljon pitoa. Siinä tarvitsisi todella ison nopeuseron, että pääsisi ohitse, Bottas viitoitti.
Avauskisa on varmasti tietynlainen tyrmistys faneille, kun huimia kaksintaistoja ei ole näköpiirissä.
Toinen merkittävä luonteepiirre kisalle oli kuljettajien bensiinin säästötarve.
Vaikka tänä vuonna tankki on viisi kiloa entistä vetävämpi (105 kiloa), niin polttoainetta täytyy säästää jopa entistä tarkemmin. Silloin täysillä revittely jää vähiin.
Kimi Räikkönen sai lopussa ottaa Ferrarin tehot irti, ja se johti välittömästi nopeimman kisakierroksen kiitämiseen.