22-, 19- ja 17-v. SM-hallikilpailujen tulokset

TS/Jari Laurikko
Taika Koilahti hyppäsi Kupittaalla pituudessa oman ennätyksensä ja kauden kärkituloksen 619.
Taika Koilahti hyppäsi Kupittaalla pituudessa oman ennätyksensä ja kauden kärkituloksen 619.

Turku, Kupittaan Urheiluhalli

24.2.2017

M17 60 m Alkuerät, Erä 1: 1) Juuso Peltola JyväskKU 7,37, 2) Joonas Liukkonen JuvU 7,40, 3) Eetu Kuusela TuUL 7,43, 4) Topi Haapasaari NaantLöy 7,67, Erä 2: 1) Severi Mäntylä BorgåAk 7,23, 2) Pietari Valoranta JyväskKU 7,44, 3) Mauno Havukorpi VihdVie 7,50, 4) Sebastian Lundqvist BorgåAk 7,97, 5) Leevi Leino TuUL 8,01, Erä 3: 1) Tha Nay Ta LarsmoIF 7,23, 2) Kalle Stylman LiedPa 7,35, 3) Pyry Anttila HKV 7,63, 4) Niko Mutikainen SavonlRie 7,64, 5) Daniel Niva BorgåAk 7,72, Erä 4: 1) Eero Viljanmaa JyväskKU 7,39, 2) Joni Pajari OulPy 7,56, 3) Tomi Valkama KauhWi 7,64, 4) Lasse Nordqvist TurWei 7,77, Samuel Purola OulPy DQ, Erä 5: 1) Eric Sjölund IFÅland 7,20, 2) Eero Hirvinen KanksLei 7,31, 3) Topias Laine HKV 7,49, 4) Topias Pökkönen LiedPa 7,59, 5) Henrik Illman BorgåAk 7,77, Erä 6: 1) Joni Takala LahdA 7,14, 2) Lassi Hirvonen ValkKa 7,22, 3) Sami Hakanen VantSa 7,67, 4) Markus Hurri LiedPa 7,72, Erä 7: 1) Jesse Väyrynen JyväskKU 7,33, 2) Elias Jrad KU-58 7,46, 3) Riku Ahvenniemi TampPy 7,49, 4) Taneli Vuori MarttMu 7,65, 5) Aku Kärki VantSa 7,90, Erä 8: 1) Tommi Mäkinen HKV 7,16, 2) Jimi Nukala VasaIS 7,34, 3) Olli Ahlgren KuusKi 7,59, 4) Veikka Mikkonen SavonlRie 7,79, 5) Lauri Salo KoskKai 8,52.

M17 Korkeus: 1) Arttu Mattila ÄänekU 206, 2) Casper Tillander IFSibboV 197, 3) Juho Nieminen JyväskKU 193, 4) Johannes Harakka LeppävVi 183, 5) Marcus Hakanpää DragsfjIK 180, 6) Riku Ahvenniemi TampPy 180, 7) Ville Eikkula TampPy 167,

M19 60 m Alkuerät, Erä 1: 1) Santeri Kuusiniemi LempKiYU 7,22, 2) Ilari Keränen KarkkPo 7,29, 3) Samuel Nylund IFÅland 7,38, 4) Juuso Helpiö EspTa 7,53, 5) Niklas Karlstedt TuUL 7,60, Erä 2: 1) Mathias Launonen IFKraft 7,17, 2) Tuukka Huuskola EsboIF 7,23, 3) Hung Huy Pham IFFyren 7,26, 4) Aleksi Kokkonen LapLu 7,37, 5) Lauri Moisio TuUL 7,76, Erä 3: 1) Lauri Tuomilehto BorgåAk 7,17, 2) David Bamm VasaIS 7,30, 3) Juho Rönkä JanJa 7,36, 4) Iiro Surkka JyväskKU 7,47, 5) Luukas Koski ViipU 7,55, Erä 4: 1) Erno Mehtonen SavonlRie 7,14, 2) Markus Teijula NaantLöy 7,23, 3) Martin Kidron EspTa 7,29, 4) Jani Vuotinen VahdTui 7,41, 5) Oskari Huukkala VehmKi 7,60, Erä 5: 1) Miska Sundberg JyväskKU 7,04, 2) Valtteri Välläri JanJa 7,19, 3) Joonas Kokko LapVi 7,27, 4) Eelis Hirvinen KanksLei 7,53, 5) Mikael Nordqvist TurWei 7,58, Erä 6: 1) Julius Toivola JyväskKU 7,15, 2) Pyry Santahuhta KanksLei 7,27, 3) Severi Kosonen SavonlRie 7,28, 4) Santeri Välimäki NoormNo 7,31, 5) Iikka Alingue JanJa 7,33.

M19 Pituus: 1) Miska Sundberg JyväskKU 6,96, 2) Julius Toivola JyväskKU 6,91, 3) Iikka Alingue JanJa 6,86, 4) Antti Tiekso TurWei 6,83, 5) Hung Huy Pham IFFyren 6,82, 6) Joona Forsgren TuUL 6,76, 7) Joska Tommola LahdA 6,67, 8) Joona Välipakka KuopRei 6,67, 9) Valtteri Välläri JanJa 6,49, 10) Veikka Nenonen KuopRei 6,47, 11) Antti Tuomela LaihLu 6,39, 12) Okko Makkonen EspTa 6,35, 13) Tatu Rundelin VarkKV 6,31, 14) Ilari Keränen KarkkPo 6,27, 15) Luukas Koski ViipU 6,23, 16) Lauri Savolainen TampPy 6,22, 17) Jere Liskojärvi HelsTa 6,11, 18) Santeri Välimäki NoormNo 6,10, 19) Jaakko Lintula EspTa 6,01, 20) Toma Lahtinen HIFK 6,00, 21) Henri Puumalainen BorgåAk 5,99, 22) Elias Kokkonen KuopRei 5,96, 23) Niklas Karlstedt TuUL 5,89.

M22 60 m Erä 1: 1) Samuli Samuelsson IkaalU 6,91, 2) Arttu Paananen HKV 7,09, 3) Ilari Manninen JyväskKU 7,16, 4) Mikko Tuominen LahdA 7,33, 5) Aleksi Haapala IlmajKi 7,40, Erä 2: 1) Willem Kajander BorgåAk 6,98, 2) Valtteri Kalliokulju LiedPa 7,09, 3) Ukko-Kasperi Koivula ForssSa 7,38, 4) Viachaslau Balitski LaitJy 7,58, Erä 3: 1) Aleksi Lehto SeinäjSU 7,06, 2) Eljas Aalto IFSibboV 7,07, 3) Tuomas Hyytiäinen KU-58 7,42, 4) Jere Posti OulPy 7,42, Erä 4: 1) Markus Skyttä KouvU 6,77, 2) Mikke Jaakkola LänsiUU 7,28, 3) Olli Majuri TampPy 7,29, 4) Leo Railevirta TampU 7,57, Kilpailun ulkopuolella: Ville Myllymäki KanksLei 6,74, Erä 5: 1) Jonathan Brace EsboIF 7,07, 2) Tuukka Heinonen HelsTa 7,18, 3) Santeri Tanner LänsiUU 7,31, 4) Victor Fagerholm BorgåAk 7,35.

M22 1500 m: 1) Topi Raitanen HKV 3.56,99, 2) Eero Saleva SjundeåIF 3.57,79, 3) Samuli Hussa LimNM 4.03,04, 4) Kennedy Charicha TuUL 4.04,41, 5) Mikko Rahkola PudasjU 4.09,67, 6) Pekka Antikainen TurTo 4.09,92, 7) Pauli Ruostetsaari GamlakIF 4.13,45, 8) Vilho Loukkalahti IFRaseb 4.13,87, 9) Henrik Kymäläinen EspTa 4.29,40, 10) Antti Uusitupa TuUL 4.53,78, 11) Joona Malmi HKV 4.58,95.

M22 Korkeus: 1) Samuli Eriksson SalVil 203, 2) Ville Waher TuUL 200, 3) Valtteri Mattila ÄänekU 200, 4) Aleksi Klemola UllKi 190, 5) Lari Autio SalVil 186, 6) Henri Kangasniemi IkaalU 182, 7) Oskar Andersson IFSibboV 177, Tuomas Valle HKV NH. Ryhmä 1: 1) Samuli Eriksson SalVil 203, 2) Ville Waher TuUL 200, 3) Valtteri Mattila ÄänekU 200, 4) Aleksi Klemola UllKi 190, 5) Lari Autio SalVil 186, 6) Henri Kangasniemi IkaalU 182, 7) Oskar Andersson IFSibboV 177, Tuomas Valle HKV NH,

N17 60 m, Erä 1: 1) Sanni Kettunen SalVil 8,05, 2) Sara Siltala HKV 8,10, 3) Sandra-Sofia Kosonen SavonlRie 8,17, 4) Katariina Kontio EspTa 8,57, 5) Sini Annamaa OulPy 9,32, Erä 2: 1) Olivia Ben Khalifa TampPy 7,97, 2) Janina Raukko VaasVa 8,16, 3) Filippa Tallqvist BorgåAk 8,30, 4) Judit Schwarz VeikkVei 8,52, 5) Sandra Granroth BorgåAk 8,59, Erä 3: 1) Mette Baas VeitsilKV 7,89, 2) Jenna Kokkonen KajKi 7,90, 3) Juulia Kokko ImU 8,09, 4) Sofie Roos HKV 8,30, 5) Pihlamaari Frantti TuUL 8,61, Erä 4: 1) Aino Bergqvist HIFK 8,02, 2) Satu-Maaria Pentinlehto TampPy 8,16, 3) Linnea Backholm VasaIS 8,22, 4) Melina Pykälämaa NaantLöy 8,45, 5) Maija Pitkänen TuUL 8,59, Erä 5: 1) Minttu-Maaria Alanen VaasVa 7,99, 2) Nea Karppinen LempKiYU 8,11, 3) Cecilia Ek BorgåAk 8,40, 4) Iiris Marjanen SeinäjSU 8,41, 5) Oona Lius TurWei 8,62, Erä 6: 1) Olivia Mäkinen TampPy 7,91, 2) Veera Pudas VeitsilKV 8,08, 3) Kaisla Koskela TuUL 8,18, 4) Isabella Jääsvuo EspTa 8,43, 5) Petra Kallionpää JanJa 8,52, Erä 7: 1) Karoliina Kujanpää ValkHa 7,97, 2) Reetta Kämäräinen EspTa 8,03, 3) Inka Puumalainen MikkKV 8,29, 4) Milja Heikura TuUL 8,36, 5) Eleonora Korpua PorinYU 8,37, Erä 8: 1) Saara Keskitalo EspTa 7,77, 2) Neea Flyktman KaipVi 8,20, 3) Riina Heikkonen LappUM 8,36, 4) Viivi Vuorio TuUL 8,47, 5) Linnea Landvik RaumU 8,48, Erä 9: 1) Francis Sara KiuruvU 7,68, 2) Maisa Laakso IFDrott 8,26, 3) Cornelia Berg VasaIS 8,37, 4) Ebba Koskinen IFÅland 8,38, 5) Venla Oksanen SomE 8,48, Erä 10: 1) Jenny Asplund LarsmoIF 8,15, 2) Iina Nykänen LahdA 8,18, 3) Emilia Kokko LapVi 8,24, 4) Laura Kemppainen LapLu 8,41, Erä 11: 1) Evelina Ojaniittu TurWei 8,06, 2) Reeta-Mari Mäntyselkä KuopRei 8,09, 3) Jonna Voutilainen KuopRei 8,30, 4) Kia Helkamaa IFSibboV 8,41, 5) Aino Viljanmaa JyväskKU 8,46, Erä 12: 1) Kerttu Latvala KeskiUYU 7,91, 2) Camilla Kohl EspTa 8,09, 3) Sandra Liljendal BorgåAk 8,21, 4) Annika Siitonen EspTa 8,43, 5) Viivi Lapinoja KokkTU 8,49.

N17 Kuula: 1) Janette Hanski KarhU 14,42, 2) Katri Erkkilä BorgåAk 14,02, 3) Kaisu Eskelinen MaanMa 13,70, 4) Kangas Emilia SeinäjSU 13,54, 5) Olkkonen Maria HartVoi 13,28, 6) Roosa Naula TuUL 13,14, 7) Sara Killinen LapVi 12,73, 8) Rebekka Sukselainen EspTa 12,54, 9) Emilia Anttila BorgåAk 12,13, 10) Meiju Eskelinen MaanMa 12,12, 11) Sofia Rantanen HIFK 12,06, 12) Taija Tirkkonen KeitKu 11,96, 13) Sanni Kuparinen JanJa 11,74, 14) Minttu Mattinen LappUM 11,73, 15) Janina Raukko VaasVa 11,59, 16) Pinja Piipari HartVoi 11,27, 17) Sohvi Torikka KarkkPo 10,86, 18) Kaisa Pousi TampPy 10,81, 19) Elina Verainen NousSu 10,70, 20) Nilla Rättyä JanJa 10,67, 21) Salla Tuominen TampPy 10,31, 22) Rebekka Liski TuUL 10,11, 23) Oona Lius TurWei 9,79, 24) Amanda Heino TampPy 9,55, Matleena Parpala KokkVei DNS.

N19 60 m, Erä 1: 1) Anni Siirtola HKV 7,80, 2) Iiris Peterzéns EspTa 7,95, 3) Viivi Hellman TampPy 8,20, 4) Jennifer Roos LarsmoIF 8,22, Erä 2: 1) Taika Koilahti TurWei 7,66, 2) Ilona Kekkonen LahdA 7,98, 3) Ilona Luoma TampPy 8,21, 4) Lotta Lahtinen IFRaseb 8,45, 5) Aliisa Kunttu KuusKi 8,72, Erä 3: 1) Lotta Kemppinen HIFK 7,66, 2) Irina Potinoja LohtVei 8,07, 3) Silja Laaksonen HelsTa 8,08, 4) Maiju Merivirta LänsiUU 8,42, 5) Jonna Härkönen HämeenlTa 8,52, Erä 4: 1) Nathalie Westman GamlakIF 7,94, 2) Tiia Tammisalo TampPy 8,01, 3) Suvi Mäkitalo NoormNo 8,17, 4) Sari Virtanen ImU 8,39, 5) Anna-Kaisa Korhonen OulPy 8,54, Erä 5: 1) Kira Kruuti HKV 7,88, 2) Jonna Alkula SeinäjSU 7,92, 3) Siiri Karjalainen LahdA 8,08, 4) Petra-Sofia Laakso SavonlRie 8,16, 5) Viola Järvinen TuUL 8,36, Erä 6: 1) Henriikka Parpala KokkVei 7,61, 2) Anneka Kruuti SeinäjSU 8,15, 3) Säde Honkala TuUL 8,17, 4) Laura Auno LapLu 8,43, 5) Iiris Törrönen OulPy 8,78, Erä 7: 1) Annika Haverinen KajKi 7,98, 2) Essi Väänänen KuopRei 8,05, 3) Niina Piiroinen MikkKV 8,08, 4) Susanna Kumpulainen EspTa 8,29, 5) Cassandra Karjalainen HIFK 8,43.

N19 Pituus: 1) Taika Koilahti TurWei 6,19, 2) Ada Koistinen JyväskKU 5,91, 3) Iina-Kaisa Mäkelä KeskiUYU 5,61, 4) Iida Kalliomäki EsboIF 5,49, 5) Riina Rautelin EsboIF 5,49, 6) Tilda Lipasti HIFK 5,49, 7) Henriikka Aaltonen VaasVa 5,45, 8) Jessica Miettinen SavonlRie 5,42, 9) Nathalie Westman GamlakIF 5,30, 10) Gia Reinholm KarhKa 5,30, 11) Heidi Parikka HKV 5,29, 12) Karoliina Bogdanoff KuivAu 5,23, 13) Irina Potinoja LohtVei 5,06, 14) Sari Virtanen ImU 5,03, 15) Noora Lehtonen KaarUra 4,99, 16) Anni Elfving MikkKV 4,94.

N19 Kuula: 1) Henna Sallinen SavonlRie 14,29, 2) Helena Leveelahti VirtU 14,17, 3) Sanni Pajasmaa HIFK 13,59, 4) Suvi Arvela VehmKi 12,86, 5) Riikka Purho KouvU 12,37, 6) Amanda Liljendal BorgåAk 12,25, 7) Lotta Kemppinen HIFK 12,22, 8) Iina-Kaisa Mäkelä KeskiUYU 11,95, 9) Andrea Österman HIFK 11,14, 10) Reetta Juurakko HämeenlTa 10,90, 11) Mari Kahilainen PihtipTui 10,73.

N22 60 m, Erä 1: 1) Emma Koistinen JyväskKU 7,76, 2) Milla Heiskanen IisVi 7,87, 3) Aino Tapio IFSibboV 7,90, 4) Merituuli Jääskeläinen LappUM 8,06, 5) Titta Mehtänen TampPy 8,10, Erä 2: 1) Erika Nevanperä KalajJu 7,82, 2) Eveliina Bogdanoff KuivAu 7,99, 3) Iina Lehtimäki KuusKi 8,09, 4) Sini Toivola JyväskKU 8,16, 5) Jenni Eloranta VihdVie 8,42, Erä 3: 1) Netta Salo SavonlRie 7,77, 2) Jandeh Jallow HKV 7,83, 3) Eeva Paavilainen TuUL 8,02, 4) Maria Herrala SeinäjSU 8,10, 5) Suvi-Maarit Uusitalo OulPy 8,61.

N22 1500 m: 1) Amanda Virtanen TuUL 4.54,64, 2) Sanni Taipalus LehtimJy 4.55,80, 3) Roosa Rantanen KarhKa 4.57,26, 4) Linnea Harala SomE 4.58,29, 5) Roosa Hämäläinen KälvTa 5.01,12, 6) Viivi Lankinen TuUL 5.15,84.

N22 Seiväs: 1) Henriikka Könönen KuivAu 380, 2) Maria Kytölä HyvsU 375, 3) Ellinor Kronholm IFFemman 359, 4) Helmi Huotilainen HKV 328, 5) Susanna Seppänen JyväskKU 313,