Urheilu

Kiprusoff oli ohittamaton Nashvillelle

Suomalaiset maalivahdit nousivat pääosiin NHL-jääkiekon ottelussa Calgary-Nashville. Calgaryn Miikka Kiprusoff torjui kauden ensimmäisen nollapelinsä eteen 26 kertaa ja valittiin ottelun parhaaksi pelaajaksi. Kakkostähti löytyi vastapäädystä, jossa Pekka Rinne torjui yhtä vaille kaikki 29 laukausta.

Rinteen pystyi ohittamaan ainoastaan Calgary-pakki Derek Smith, joka sai ottelun ainokaiseen osumaan namupassin toiselta puolustajalta T.J. Brodielta. Brodie oli laukaisevinaan mutta lähettikin kiekon takatolpalle Smithin ohjattavaksi.

Ottawa ja Winnipeg ilottelivat kymmenen maalia. Ottawa voitti 6-4. Valmentaja Paul MacLean aavisti, että Zack Smith on vireessä. MacLean pisti Smithin kentälle ylivoimalla kolmannen erän puolivälin jälkeen. Smith iski illan toisen osumansa, joka jäi voittomaaliksi.

Smith ei ole tottunut ylivoimakomennuksiin. Siksi valmentajan komento kentälle tuli yllätyksenä.

- Taisin toistaa hänen nimensä kaksi tai kolme kertaa ennen kuin hän nousi vaihtopenkiltä ja kipusi kaukaloon, MacLean kertoi.

New York Rangers löi liigakärki Pittsburghin 4-3.