Urheilu

Viimeinen reikä pilasi Blomqvistin kierroksen

Minea Blomqvistin kierros naisten golfin Britannian avoimen ensimmäisenä päivänä Skotlannissa oli melkoista vuoristorataa. Vaikean etuysin jälkeen Blomqvistin peli alkoi kulkea takaysillä, mutta viimeisen reiän tuplabogin myötä kierrostulos valahti +3:een. Sillä Blomqvist on juuri ja juuri sadan parhaan joukossa.

- Etuysillä oli hermostunut olo, vaikka menin jo sunnuntaina paikan päälle ja harjoitukset sujuivat hyvin. Takaysille löytyi kuitenkin hyvä taistelufiilis, Blomqvist kertoi.

Blomqvist teki takaysillä kaksi birdietä, mutta viimeinen reikä meni pieleen. Kun reiälle oli matkaa 180 metriä, Blomqvist yritti lyödä vastatuulessa suoraan viheriölle, mutta pallo lensikin vesiesteeseen.

- Se oli hätäinen ratkaisu, olisi kannattanut ottaa se lähestyminen välilyönnillä.

Selviytyminen kahdelle viimeiselle kierrokselle on vielä täysin mahdollista.

- Hyvillä mielin lähden tsemppaamaan huomiseen, tavoite on pelata viikonloppuna.

Kilpailua Carnoustien kentällä johtaa eteläkorealainen Meena Lee, joka pelasi avauskierroksen tulokseen -7.