Lehkonen taituroi maalin vanhanaikaisella – suomalaisen äidin poika Zibanejad ratkaisi
Montreal Canadiensin Artturi Lehkonen teki uransa toisen pudotuspelimaalin, mutta hänen seuransa taipui jatkoerässä 2–3-tappioon New York Rangersille. Rangers johtaa sarjaa voitoin 3–2, ja joukkueet kohtaavat lauantaina New Yorkissa.
Rangersin voitossa oli vahva suomalaisväri, sillä jatkoerän voittomaalin teki suomalaisia sukujuuria omaava ruotsalainen Mika Zibanejad . Hänen äitinsä on suomalainen ja isänsä iranilainen.
– Nyt voimasuhteet menivät toisin päin kuin kakkospelissä, jossa hävisimme jatkoajalla, ajassa 74.22 ratkaissut Zibanejad kommentoi NHL.comissa.
Zibanejad juhli maaliaan riemukkaasti hyppimällä, sillä tilanne tuli hänelle puolivahingossa. Kiekko muutti Chris Kreiderin laukauksesta suuntaa osuttuaan Montrealin venäläispuolustajan Aleksei Jemelinin mailaan, ja Zibanejad hyödynsi tilaisuutensa.
Lehkonen vei joukkueensa 1–0-johtoon avauserässä vanhanaikaisella, joka yllätti Henrik Lundqvistin Rangersin maalilla. Canadiens johti myös 2–1, mutta voitto karkasi.
TS-STT