Jääkiekko

Tappara voitti yhdeksännen kerran peräkkäin

Tapparan voittoputki jääkiekon Liigassa venyi yhdeksän ottelun pituiseksi, kun vierasjoukkue kukisti KalPan Kuopiossa 2–1.

Avauserästä lähtien ottelu oli vauhdikas ja tasainen. Molemmilla joukkueilla oli hyviä maalintekopaikkoja, mutta KalPan maalivahti Eero Kilpeläinen ja Tappara-kollega Juha Metsola torjuivat luotettavasti.

– Odotetunlainen peli. Nämä ovat niukkamaalisia pelejä, ja nyt se kääntyi meille, Tapparan päävalmentaja Jussi Tapola sanoi.

Toisessa erässä KalPan Michal Birner pääsi karkumatkalle, mutta Metsola torjui tshekkihyökkääjän maalintekoyrityksen.

– Alku käveltiin, toiseen erään saatiin jo potkua, KalPa-luotsi Pekka Virta sanoi.

KalPan Antti Halonen ajettiin kaukalosta toisen erän lopulla, kun hänen mailansa osui Tapparan Antti Erkinjuntin kasvoihin. Seuranneen ylivoiman lopussa Kristian Kuusela sivalsi Tapparalle 1–0-johtomaalin.

Lopullinen isku tuli kolmannen erän puolivälissä, kun Jarkko Malinen viimeisteli Tapparan toisen maalin. KalPan ainoan teki Jukka Voutilainen viimeisellä minuutilla.

TS - STT