Urheilu

Häggblom voitti vaisun karnevaalikilvan Kyröskoskella

Kyröskoski, STT
Robert Häggblom on voittanut Kyröskosken 36. kuulakarnevaalien pääkilpailun, muttei kyennyt lähellekään Pekingin olympiakisojen A-rajaa 20,30. Häggblomin voittotulos oli 19.59. Muilla mitatuilla työnnöillään 19,32, 19,47 ja 19,10.
 Mika Vasara paransi toisella kierroksella kauden parastaan 19,29:ään ja viimeisellään 19,49:ään. Seppo Kujala sijoittui kolmanneksi tuloksella 18,57.
 Kauden toistaiseksi ainut 20 metrin suomalainen ylittäjä Häggblom myönsi, ettei hänen opettelemansa, keskiosaltaan entistä suppeampi tekniikka vielä toimi kilpailutilanteessa.
 Suomen Urheiluliitto oli luvannut esittää Olympiakomitealle Kyröskosken voittajan valitsemista Pekingiin, mikäli A-raja ylittyisi. Viime vuonna sen pystyi rikkomaan vain Häggblom, joten nyt näyttää vahvasti siltä, että Pekingissä nähdään vain yksi suomalainen kuulamies.
 Naisten kilpailua hallitsi Johanna Pulkkinen, joka paransi ennätyksensä ja kauden kotimaisen kärkituloksen 15,63:een viimeisellä kierroksella.
 Kahden viime vuoden Suomen mestari Suvi Helin työnsi toiselle sijalle heikolla tuloksella 14,89.