Baxter tyytyväinen toisen puoliajan ryhtiliikkeeseen
Suomen jalkapallomaajoukkueen peräsimessä edelleen ensimmäistä voittoaan jahtaava Stuart Baxter katsoi Suomen taistelleen hyvin Turkkia vastaan, mutta 0-2-tappion jälkeen ei ollut syytä tyytyväisyyteen.
Tasaisen alun jälkeen Suomi jäi Turkin jyrän alle ensimmäisellä puoliajalla.
- Olimme hyviä ensimmäiset 15 minuuttia, mutta maalin jälkeen Turkki alkoi hallita kenttätapahtumia ja vei peliä, Baxter arvioi.
Aikainen maali harmitti Baxteria
- Vähän harmillista, että maali tuli niin aikaisessa vaiheessa, mutta mielestäni taistelimme hyvin läpi ottelun. Tietenkään tappioon ei voi olla tyytyväinen.
Toiselle puoliajalle suomalaisten peliin tuli vaihdoilla uutta ryhtiä, minkä päävalmentaja pani ilolla merkille.
Hän myös kiitteli maajoukkuedebyyttinsä tehneiden Berat Sadikin ja Niklas Moisanderin ensiesiintymistä Suomen edustuspaidassa.
- Olen tyytyväinen siihen, minkälainen reaktio joukkueessa tapahtui toiselle puoliajalle, vaikka olimme 0-1-tappiolla.
- Toinen puoliaika oli jo hyvää peliä, ja meillä oli muutamia tekopaikkoja. Sitten Turkki teki toisen maalin vielä ottelun loppupuolella, päävalmentaja Baxter harmitteli.
- Vaihtojen jälkeen saimme enemmän pelin hallintaa itsellemme ja pystyimme myös hyökkäämään paremmin, Baxter analysoi lopun tapahtumia.