F1

Kimille liuta omia
sponsoreita Ferrarilla

Turun Sanomat, Shanghai

HEIKKI KULTA

Michael Schumacher on kuulunut maailman eniten tienaaviin urheilijoihin Ferrarilla viettämiensä 11 vuoden ajan.

Tähtitieteellisen palkan lisäksi saksalaistähti on nostanut tilejään henkilökohtaisilla sponsorisopimuksilla ja kannatustuotteiden myynnillä. Hurjimmat huhut väittävät, että Schumacherin vuositulot liikkuisivat 60 miljoonan dollarin tietämissä.

- Palkka on kova, mutta Michaelin muut tulot eivät varmasti ole samaa luokkaa, vaikka miljoonissa liikkuvatkin, arvioi Kimi Räikkösen manageri Steve Robertson näppituntumalta.

Räikkönen oli neuvotteluissa erittäin vahvassa asemassa. Hän saa Schumacherin tapaan vapaudet henkilökohtaisiin mainossopimuksiin. Suomalaistähden yhteistyökumppanit pääsevät esiin niin kypärässä kuin ajohaalarissakin.

- Kiinnostus on kova. Onhan kysymyksessä Ferrari, Robertson myöntää Turun Sanomille.

Räikkösen omat mainospaikat kypärässä on jo myyty. Haalarissa on vielä yksi paikka avoinna.

- Keskusteluja on käyty myös Suomen suuntaan, mutta täytyy muistaa, että Suomi on markkina-alueena kovin pieni, Robertson selvitti.

Ferrarin logo nyt pyhitetty

Kun Schumacher värvättiin Ferrarille kaksinkertaisena maailmanmestarina, hänelle luvattiin maat ja taivaat - sekä oikeus käyttää tallin symbolia - korskuvan oriin logoa - henkilökohtaisissa kannatustuotteissa kahden vuoden ajan.

Sen koomin maailmankuulua logoa ei enää luovuteta kuljettajien hyötykäyttöön.