Urheilu

Isinbajeva
Venäjän
paras

Olympiavoittaja ja seiväshypyn ME-nainen Jelena Isinbajeva on valittu Venäjän tämän vuoden parhaaksi urheilijaksi. Venäläinen nimettiin aiemmin kuluvana vuonna Kansainvälisen yleisurheiluliiton IAAF:n Vuoden urheilijaksi.

Isinbajeva on hallinnut naisten seiväshyppyä 12 viime kuukauden ajan. Hän rikkoi tuona aikana yhteensä kahdeksaan otteeseen joko sisä- tai ulkoratojen maailmanennätyksen.

Isinbajevan kilpailukausi huipentui Ateenan olympialaisten loppukilpailuun, jossa hän varmisti kultamitalin ylittämällä ME-tuloksen 491. Syyskuussa Brysselissä Isinbajeva ylitti riman vielä sentin korkeammalta.

Isinbajeva, 22, aikoo kilpailla ensi vuonna kaikissa yleisurheilun arvokilpailuissa. Tähtäimessä ovat myös Helsingin MM-kisat elokuussa.

- Olen tehnyt useita maailmanennätyksiä ja voittanut olympiakultaa, mutta minulla on vielä monta vuorenhuippua kiivettävänä, Isinbajeva kuvaili.