Tässä tulee uusi TS Nuoret -toimitus: "Odotan sitä, että saan ääneni kuuluviin"
TS Nuoret -toimitus katsoo Turkua nuorten ja opiskelijoiden näkökulmasta. Lähetä juttuvinkki: ts.nuoret@ts.fi
Nuorten kirjoittamat jutut näkyvät nyt entistä paremmin Turun Sanomien verkkosivuilla, somessa ja printissä. Myös nuorten toimituksen nimi uudistuu: Extremestä tulee TS Nuoret.
TS Nuoret -toimitukseen kuuluu yksitoista nuorta – niin yliopisto-opiskelijoita, välivuoden viettäjiä kuin lukiolaisia. Joukon uusin tulokas on raisiolainen Elias Louhivaara, 19.
– Olen koko elämäni lukenut aika paljon sanomalehtiä ja kirjoja, välivuotta viettävä Louhivaara kertoo.
– Odotan sitä, että saan ääneni kuuluviin.
Juuri se on TS Nuoret -toimituksen tarkoitus: tuoda nuorten näkökulmia esiin ja kertoa paikallisista ihmisistä ja asioista, jotka vaikuttavat nuorten ja nuorten aikuisten elämään.
Uudistuksen ansiosta nuorten kirjoittamat jutut näkyvät aiempaa paremmin kahdesti viikossa TS:n verkkosivuilla ja uutissovelluksessa. Jutut ilmestyvät viikoittain tuttuun tapaan myös Extra-liitteessä, mutta vanha nimi Extreme jää lähihistoriaan.
11 nuorta kirjoittajaa
TS:llä on pitkät perinteet nuorten juttujen esille nostamisessa. Nuorten sivu aloitti Extrassa jo 1972 eli 50 vuotta sitten. Extreme-nimellä sivuja on julkaistu vuodesta 1999.
Uudistuvaan TS Nuoret -toimitukseen kuuluvat Fanni Anttila, Julia Ekblom, Aino Kujari, Elias Louhivaara, Liia Matikainen, Maria Miettinen, Ada Nyman, Hilla Suvinen, Iiris Suvitie, Elli Tamminen ja Henrik Uhinki.
Toimitusta vetää medianomi Saana Sjöblom-Hasselblatt, joka itse aloitti Extremessä 2012 yhdeksäsluokkalaisena.
Uusia kirjoittajia otetaan mukaan silloin tällöin.
Jos olet alle 25-vuotias, hyvä kirjoittamaan ja olet kiinnostunut TS Nuoret -toimituksessa työskentelystä, voit olla yhteydessä sähköpostitse: ts.nuoret@ts.fi.
Nuorten toimituksen vetäjä Saana Sjöblom-Hasselblatt, 25, kertoo, että kirjoittajat keksivät yleensä juttuaiheet itse. Nuoret etsivät sopivat haastateltavat ja ottavat myös kuvat juttuihin.
Jutuissa nostetaan esiin turkulaisia ilmiöitä ja ihmisiä, opiskelijoiden maailmaa unohtamatta.
– Haastateltavia etsitään ensisijaisesti Turusta ja lähiseudulta, Sjöblom-Hasselblatt kertoo.
– Haluamme kertoa nuorten jutuissa monipuolisesti siitä, miten nuoruus koetaan.
Nuorten tekemät jutut kiinnostavat muitakin kuin nuoria lukijoita. Moni nuorten kirjoittama juttu on noussut TS:n viikonlopun luetuimpien joukkoon. Esimerkiksi Ada Nymanin, 20, kirjoittama kahden äidin perheen haastattelu sai paljon lukijoita TS:n nettisivuilla. Nyman iloitsee siitä, että nuorten juttuja arvostetaan ja niitä nostetaan jatkossa esille entistä enemmän.
Myös Maria Miettisen, 20, kirjoittama juttu turkulaisesta baarityöntekijästä keräsi paljon lukijoita. Neljä vuotta mukana ollut Miettinen kuuluu porukan konkareihin ja tekee mielellään isoja juttuja.
Miettinen kuvailee nuorten toimituksessa oloa mahtavaksi.
– Olen tykännyt eniten kirjailijakohtaamisista, ne ovat kiinnostavia koska ovat omaa alaa, kirjallisuustieteitä opiskeleva Miettinen sanoo.
Miettinen on haastatellut esimerkiksi mielenterveysongelmista kärsiviä nuoria.
– Kaikilla ihmisillä on jotain sanottavaa, hän korostaa.
Henrik Uhinki, 20, on ollut pisimpään mukana nuorten toimituksessa. Aloittaessaan hän oli 15-vuotias ysiluokkalainen, nyt hän opiskelee toista vuotta suomen kieltä Turun yliopistossa.
– Eka juttuni oli pelifirman perustajajäsenestä. Olen kirjoittanut esimerkiksi harrastusjuttuja eri lajeista, Uhinki kertoo.
Uhingin mieleen on jäänyt esimerkiksi juttu lentolupakirjan suorittaneesta nuoresta. Hän on myös kirjoittanut esimerkiksi kolumnin omasta innostuksestaan penkkiurheiluun.
Uhinki uskoo, että haastattelujen tekeminen opettaa työelämässä tärkeitä taitoja.
– Haastattelut kerryttävät rutiinia. Kirjoitustaitokin on varmasti kehittynyt.
Raision lukion abiturientti Julia Ekblom, 18, on ollut nuorten toimituksessa runsaan vuoden. Hän kuvaa kokemuksiaan tosi hyviksi.
– Olen päässyt sellaisiin paikkoihin, joihin en muuten olisi päässyt.
Ideoita Ekblom saa ympärillä olevilta ihmisiltä ja heidän kontakteiltaan sekä esimerkiksi tapahtumista. Ekblom on myös haastatellut julkisuudesta tuttuja Benjamin Peltosta ja Robin Packalenia.
Aino Kujari, 18, aloitti nuorten toimituksessa alkuvuonna. Myös hänelle nuorten toimituksessa työskentely on ollut antoisaa. Kujari on abiturientti Kerttulin lukion urheilulinjalla.
Kujarilla riittää ideoita, ja hän on pitänyt erityisesti kolumnien kirjoittamisesta. Tasapainoilu opintojen ja kirjoitustöiden välillä opettaa priorisoimaan.
– Aina viime tingassa mietin, mitä ehdin tehdä ja mistä haluan tietää lisää, mikä ei ole työlästä ja mikä on hauskaa, hän kuvailee.