Extra

Muoti ja trendit: Turkulainen muodin monitaituri

TS/Timo Jakonen
TS/Timo Jakonen

Turkulaisen Matti Seppäsen elämä sai uuden käänteen 1990-luvun lopulla, kun hän tarttui puhelimeen ja soitti Marimekon Kirsti Paakkaselle .

  Mies halusi esitellä juuri ideoimansa takkimallin, joka puettiin ylle pään yli vetämällä.

  Paakkanen yllätti ja päätti tulla Turkuun katsastamaan uskaliaan suunnittelijan luomuksen.

  Vierailu kannatti. Seppäsestä tuli Marimekon suunnittelija ja polvimittaisesta anorakista pitkäjännitteisen työn alku.

Muotisuunnittelijan ura ei ollut kuitenkaan lapsena Seppäsen toivelistalla. Siinä kun muut pojat haaveilivat poliisin tai palomiehen ammateista, Seppänen halusi tulla papiksi tai filmitähdeksi.

Myös nämä haaveet ovat tietyin osin toteutuneet ja hän on saanut saarnata sekä näytellä, vaikka muoti ja pukeutuminen veivätkin voiton työrintamalla.

Ne veivät niin pitkälle, että Matti Seppänen oli vuodet 2001-2006 ensimmäisenä Suomessa muotialan taiteilijaprofessorin virassa.

Nautinto ohjaa miehen työtä

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Matti Seppänen on viihtynyt Marimekossa hyvin. Vuonna 1999 hänen nimellään julkistettiin miesten vaatteisiin keskittynyt Matti- mallisto.

  Sen vaatteiden mitoitus on pitkän työn tulosta, jonka ansiosta puvut istuvat hyvin suomalaisen miehen runkoon.

- Pidän miesten vaatteiden suunnittelusta, sillä miehet ovat rationaalisempia ja järkevämpiä kuin nopeita muutoksia vaativat naiset.

Kaavoitusten lisäksi Seppänen kiinnittää erityistä huomiota kankaisiin.

- Kashmirvillaa, merinovillaa, sataprosenttista alpakkaa, mies luettelee käyttämiään materiaaleja.

Seppänen nauttii ilmiselvästi erilaisten kankaiden tunnusta ihoansa vasten. Nautinnon tärkeys korostuukin miehen puheesta useaan otteeseen keskustelun aikana.

- Nautinto on ainoa asia minkä takia ihmisen kannattaa elää. Olen päättänyt ajaa onnea takaa, mutta se on vaikeaa. Mikään ei vanhene niin nopeasti kuin onnellisuus.

Onnea ja nautintoja miehen elämään tuovat muun muassa hiljaisuus ja meren äärelle vetäytyminen perheen ja hyvien ystävien seurassa.

"Teen asiat omalla tyylilläni"

Tällä hetkellä Matti Seppänen toimii monen muun työn ohessa opettajana Taideteollisessa korkeakoulussa. Monipuolisesti itseään toteuttavan taiteilijan saattaa nähdä jatkossa myös teatterin lavalla.

- Toivottavasti, sillä minulla on valtava esiintymisvietti, sanoo Seppänen ja kertoo kokemuksestaan Sweet Charityn harjoituksissa Turun Kaupunginteatterissa syksyllä 1999.

- Laitoin enkelinsiivet selkääni ja kävelin ympäri näyttämöä. Se oli niin mukavaa, että ohjaajan piti keskeyttää esitykseni. Korvaukseksi hän lupasi minulle pienen roolin jostakin näytelmästä tulevaisuudessa, Seppänen naurahtaa.

Teatterimaailmasta miehellä onkin vuosien kokemus puvustajan työn kautta.

Hänen suunnittelemiaan asukokonaisuuksia on nähty Turun kaupunginteatterin monissa näytöksissä, samoin myös Tampereella.

- Kun aloittelin muodista kirjoittamisen, sain neuvon olla leikkimättä muotitoimittajaa. Samoin en myöskään leiki teatteripukusuunnittelijaa. Olen saanut ohjeeksi olla oma itseni ja tehdä asiat omalla tyylilläni.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

  Seppäsen oma näkemys ja vapaat kädet ovat aikaansaaneet näyttävät puvustukset muun muassa Tampereen Pyynikin kesäteatterissa, jossa mies toteutti Albatrossi ja Heiskanen -näytelmän kokonaan Marimekon kankailla. Mielikuvitusta vaatinut toteutus pisti myös valmistajan kankaat todelliseen testiin kovan kulutuksen vuoksi.

Tänä syksynä mestarin kädenjälkeä voi ihailla Tampereen Työväen Teatterissa edelleen pyörivässä Marilyn -hittimusikaalissa.

Näiden lisäksi kulttuurikansa saa pikapuoliin nähtäväkseen Seppäsen töitä myös kahden tulossa olevan teatteriprojektin tiimoilta.

Nina Kinnunen

Haluatko käyttää

Osallistuaksesi keskusteluihin ole hyvä ja kirjaudu TS-tunnuksillasi

Olet kirjautuneena yritystunnuksella. Yritystunnuksella ei voi osallistua keskusteluihin.
Aloita keskustelu tästä jutusta

Huomio! Turun Sanomien keskustelupalstan säännöt ovat uudistuneet. Tavoitteena on parantaa moderointia siten, että kommentit ehditään käsitellä nykyistä nopeammin. Uudistus ei vaikuta lehden mielipidesivun toimintaan. Tutustu uusiin käytäntöihin täällä.

Otsikko
Viesti

Viesti lähetetty!

Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22.
Virhe viestin lähetyksessä.
TS:n verkkokeskustelun säännöt

Uudet näkökulmat keskustelussa vievät asioita eteenpäin. Siksi Turun Sanomat kannustaa verkkosivuillaan aktiiviseen ja rakentavaan keskusteluun. Tehdään yhdessä Turun Sanomien keskustelupalstasta paikka, jossa on mukava keskustella asiallisesti kiinnostavista aiheista.

Keskusteltavaksi avattavaista jutuista päättää Turun Sanomien toimitus. Kaikista jutuista ei voi keskustella. Toimitus voi harkintansa mukaan sulkea tai poistaa aiemmin avoinna olleen keskusteluketjun.

Verkkokeskusteluun osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä (jonka pääset tekemään tästä). Rekisteröityminen ei edellytä lehden tilaamista.

Keskusteluun voit kirjoittaa omalla nimelläsi tai nimimerkillä. Suosittelemme vahvasti oman nimen käyttöä, sillä on arvokasta seistä mielipiteidensä takana. Toisen ihmisen nimellä tai valheellisesti jonkun tahon edustajana esiintyminen on kiellettyä.

Kaikki viestit tarkastetaan ennen julkaisua. Siksi viestit julkaistaan viiveellä. Keskusteluja moderoidaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22 muun työn ohessa. Toimitus voi lyhentää ja muokata kirjoituksia.

Verkkokeskustelut ovat osa Turun Sanomien sisältöä, josta olemme vastuussa. Viestien julkaisusta päättää toimitus oman harkintansa mukaan. Emme ehdi vastamaan yksittäisten kommenttien julkaisua tai julkaisematta jättämistä koskeviin tiedusteluihin.

Jos kommenttiketjuun on mielestäsi lipsahtanut sääntöjen vastainen tai muutoin epäasiallinen viesti, ilmoita asiattomasta viestistä keskustelussa. Toimitus päättää, onko ilmoitus aiheellinen.

Jos jutussa on virhe, kerro siitä suoraan toimitukselle, älä keskusteluketjussa. Saamme tiedon näin nopeammin ja voimme korjata virheen. Virheistä voit kertoa sähköpostitse osoitteeseen ts.verkkotoimitus@ts.fi.

Toimitus voi käyttää keskustelupalstalle tulleita viestejä esimerkiksi aihetta käsittelevän jatkojutun julkaisun yhteydessä.

Päivän aikana avautuneet keskustelut sulkeutuvat oletuksena klo 23. Toimitus voi avata paljon kommentteja keränneitä juttuja uudelleen keskusteltavaksi seuraavana päivänä.

Julkaistavaksi valittavien viestien on noudatettava seuraavia sääntöjä:

  • Lue juttu ja kommentoi vain sen aihetta. Älä yritä vaihtaa aihetta.
  • Älä kommentoi itse keskustelua tai toisten kommentteja. Muiden keskustelijoiden kirjoitustyyliä tai henkilöä käsitteleviä viestejä ei hyväksytä.
  • Kirjoittaja on juridisessa vastuussa viestinsä sisällöstä. Rasistisia, herjaavia, väkivaltaan tai muuhun laittomaan toimintaan yllyttäviä tai ihmisten yksityisyyttä loukkaavia viestejä ei julkaista.
  • Muista hyvät tavat, älä huuda, kiroile tai käytä epäkohteliaita nimityksiä. Älä ilakoi toisten vastoinkäymisillä tai pilkkaa ketään. Suhtaudu muihin keskustelijoihin kunnioittavasti. Ole kriittinen asiallisesti.
  • Varmista, että esittämäsi tiedot pitävät paikkansa. Älä jaa epämääräisiä huhuja tai perustelematonta mutuilua.
  • Viestisi kuuluu viedä keskustelua eteenpäin: Älä toista samaa asiaa, jonka joku muu on jo todennut. Älä jankuta tai kirjoita perustelemattomia negatiivisia heittoja.
  • Kirjoita napakasti, todella pitkä viesti saattaa jäädä julkaisematta.
  • Voit liittää kommenttiisi teemaan liittyviä asiallisia linkkejä, jotka toimitus tarkistaa ennalta. Mainoksia emme julkaise.​