Ruoka

Vuoden viiniravintolan titteli tuli taas Turkuun

Viini-lehden järjestämän Vuoden viiniravintola -äänestyksen on voittanut toistamiseen turkulaisravintola. Tämän vuoden viiniravintolaksi on äänestetty ravintola Tintå.

– Kyllä tämä kertoo siitä, että  viinikulttuuri on Turussa hyvällä mallilla, ja että turkulaiset osaavat arvostaa hyvän ruuan ja viinin yhdistämistä, sanoo Viini-lehden päätoimittaja Seppo Määttänen.

– Tintåssa on mielenkiintoinen viinilista, ja paikan tunnelma on niin hyvä, että ihmiset viihtyvät siellä, kehuu Määttänen.

Vuoden viiniravintola -kilpailu järjestettiin nyt kolmatta kertaa. Viime vuoden voittaja oli jyväskyläläinen Figaro, ensimmäisen äänestyksen voitti turkulainen Ravintola Viinille.

– Erikoista, että Helsingissä on paljon tarjontaa ja tasokkaita paikkoja, mutta ne eivät vain voita, naurahtaa Määttänen.

Tänä vuonna toiseksi ylsi Grotesk Winebar Helsingistä ja kolmanneksi Ravintola Carelia Helsingistä.

Ravintola Tintå on samassa omistuksessa kuin Blanko, Aula-cafe, ravintolalaiva Donna ja baari Alvar. Niiden takana ovat Kari Hurri, Kimmo Linnavuori, Jaakko Heinonenja Erkko Seeve.

– Emme ole mitään viinihifistelijöitä, pikemminkin viininystäviä. Tavoitteenamme on tarjota hyviä viinejä eri puolelta maailmaa, mieluiten sellaisia, joita Alkosta ei löydy, linjaa Kari Hurri.

Vuoden viiniravintola -ehdokkaat asetti tänä vuonna esiraati, ja äänestää sai 20 vaihtoehdosta. Ehdokkaita oli eri puolilta Suomea.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Ehdokkaina olivat:

Ravintola Ask; Helsinki,

Ravintola Carelia; Helsinki,

Ateljee Finne; Helsinki,

Grotesk Winebar; Helsinki,

Ravintola Kuu; Helsinki,

Ravintola Pastis; Helsinki,

Viinibaari Vin-Vin; Helsinki,

Pöllöwaari; Jyväskylä,

Ravintola Vesilinna; Jyväskylä,

Ravintola Musta Lammas; Kuopio,

Ravintola Holvi; Mikkeli,

Ravintola Puistola; Oulu,

Viinibaari Vox; Oulu,

Bistro Sinne; Porvoo,

Ravinteli Bertha; Tampere,

Ravintola Näsinneula; Tampere,

Champagne bar Santé; Tampere,

Ravintola Mami; Turku,

Ravintola Smör; Turku ja

Ravintola Tintå; Turku.

Ääniä annettiin tänä vuonna reilut kolme tuhatta. Myös moni muukin kohde kuin finaaliin valitut ravintolat sai ääniä.

Vuoden viiniravintola palkitaan kunniakirjalla Viini, ruoka & hyvä elämä -tapahtumassa 26.10.

Juttua täydennetty 30.9. lisääämällä ehdolla olleet ravintolat.