Vauhtihirmu, seurallinen vai palloilija – mikä vesijuoksijatyyppi olet?
Aurinko paahtaa Samppalinnan maauimalan vesijuoksualtaaseen. Kiinnitän sinisen vyön ympärilleni ja laskeudun veteen muiden juoksijoiden myhäilevään rinkiin. Tässä lajissa matka taittuu etananvauhtia ja aikaa lajitovereiden tarkkailuun riittää.
Seurallinen. Edustaa harrastajien enemmistöä. Kiertää vesijuoksuallasta kavereidensa kanssa leveänä rintamana. Panee Turun murteella maailman ja koronarajoitukset järjestykseen. Vaikenee vain, jos hyppytornista tehdään äänekäs mahalasku.
Pälyilijä. Edellisen vastakohta. Nauttii yksin juoksemisesta, koska haluaa tuudittautua omiin aatoksiinsa. Tarkkailee aurinkolasiensa takaa muita ja jos havaitsee tuttuja, vaihtaa nopeasti altaan toiselle reunalle ja on kuin ei huomaisikaan.
Palloilija. Joko kiinnostuksen tai keskittymiskyvyn puutteesta johtuen jatkuvasti toisten edessä. Kulkee omia hajamielisiä ja epäjohdonmukaisia reittejään ringissä, jota muut kiertävät vastapäivään. Viaton ja ystävällinen, mutta epätietoinen, miksi ylipäätään on paikalla.
Vauhtihirmu. Hinkuu ohi hinnalla millä hyvänsä. Tekniikasta viis, kun edessä siintää kanssajuoksijan takaraivo. Kilpailunhaluisen vauhtihirmun tyyli lähenee kroolausta. Ei perusta vesijuoksun tehokkaasta mutta hitaasta pystyasennosta.
Untuvikko. Kääntelee vesijuoksuvyötä altaan laidalla tuskaillen, miten päin sen kiinnittäisi. Hymyilee ensin arasti, mutta rentoutuu huomatessaan pysyvänsä pinnalla. On mahdollisesti seuraavalla kerralla jo ammattilainen.
Ammattilainen. Tunnusmerkkeihin kuuluu itsevarma ryhti ja täydellinen varustus. Aurinkolasien ja hatun lisäksi panee päähänsä vedenpitävät kuulokkeet. Käyttää erityisiä vesijuoksuhanskoja ja -kenkiä sekä luonnollisesti omaa henkilökohtaista juoksuvyötään.
Tyylitietoinen. Laskeutuu vesijuoksualtaan portaita ainoastaan yhteensopiviin väreihin sonnustautuneena. Myös uima-asun ja hatun kuvioinnit sointuvat toisiinsa. Aurinkolasit suuret ja kalleinta merkkiä, kampaus moitteeton. Todennäköisesti syntyjään turkulainen.
Kirjoittaja on toimittaja ja jooganopettaja.