Uskonnottomat tarvitsevat tunnustuksettomia hautauspalveluja – Turusta puuttuu kunnallinen kuivan maan tunnustukseton sirottelualue
Väitöskirjatutkija Marja Kurosen haastattelussa (TS 7.5.) todetaan aivan oikein, että siviilihautauksen käytänteitä ei tunneta kovin hyvin. Turun vapaa-ajattelijat ovatkin keränneet ”Juhlaan ja suruun” -tietopankkiinsa tietoja uskonnottomista hautajaisista, kuten myös siviilivihkimisestä, osoitteeseen vapaa-ajattelijat.fi/turku.
Kirkkoon kuulumattomien uskonnottomien osuus on Turun väestöstä jo yli kolmasosa ja tasaisessa kasvussa.
Olemassa olevat pienet alueet tunnustuksettomilla kirkkoon kytketyillä hautapaikoilla eivät ole ymmärrettävästikään saaneet suosiota, niissä on lähialueilla yhteensä vain yksittäisiä hautoja.
Kaupungin osoittamien Aurajoen ja lähisaarten veteensirottelupaikkojen käytöstä ei ole tilastoja. Niistä luonnontilaiset ovat kuitenkin hoitamattomia ja varsinkin ikäihmisille vaikeakulkuisia. Kunnostettuina ne saattaisivat olla joillekin mieluinen ratkaisu.
Arkku- tai uurnahautaus ei niinkään ole uskonnottomien suosiossa, vaan kehittämistyö tulisi pääosin kohdistaa tuhkansirottelupalveluihin. Kunnallinen kuivan maan tunnustukseton sirottelualue puuttuu Turusta.
Tasapuolista ja kaupungeille edullista olisi, että valtio tukisi myös kuntien tai hyvinvointialueiden tunnustuksettomia hautauksia.
Olemme ehdottaneet vuonna 2020 Turun kaupunkiympäristölautakunnalle kaupungin hautaustoimen kehittämiseksi, että Turku perustaa muistolehdon tapaisen tai metsään rajoittuvan helppokulkuisen alueen tuhkansirottelua varten. Alueelle tulisi olla hyvät julkiset yhteydet ja siellä tulisi olla parkkipaikka sekä paikka muistolaatoille.
Uskonnottomien hautauspalvelujen tasa-arvoiseen kehittämiseen tarvitaan kaupungin tai Varhan panostus, kirkko ei siihen luonnollisestikaan panosta. Voidaan myös todeta, että valtio kustantaa kirkkojen ylläpitämiä uskonnollisia hautausmaita. Tasapuolista ja kaupungeille edullista olisi, että valtio tukisi myös kuntien tai hyvinvointialueiden tunnustuksettomia hautauksia.
Ritva Ahonen
puheenjohtaja
Stig-Göran Lindqvist
varapuheenjohtaja
Turun vapaa-ajattelijat