Lukijoilta

Käärijä lunasti paikkansa kansallissankareiden rinnalla

Kauniit, rikkaat ja menestyvät korjasivat taas potin, mutta hyvänä kakkosena tuli maaliin pieni ja sisukas Suomi.

Meille kaikille on selvää, että taiteessa ja viihteessä merkityksellistä on katsojan tai kuulijan oma henkilökohtainen kokemus ja mielipide. Eurovision laulukilpailu pitää tätä nykypäivän hölynpölynä. Sen sijaan ammattituomaristo tietää totuuden siitä, kuinka paljon typerä kansa nauttii mistäkin esityksestä.

Todellinen ja oikeutettu voittaja on kaikille selvä. Käärijä tarjosi viihdekilpailussa jotain uutta ja jännittävää. Yleisön pisteillä murskaavan ylivoimainen esitys.

Olen pahoillani Suomen näkyvyyden ja turistivirtojen puolesta tästä katkerasta tappiosta. Mutta juuri tällä tappiolla Käärijä otti itselleen paikan kansakunnan kaapin päältä. Perimmäiseen suomalaisuuteen kuuluu äärimmäisen tuskalliset tappiot, jotka antavat tälle kansalle polttoainetta.

Ehkä juuri tästä on sisussa kyse. Antakaa mitä annatte, me nielemme, me kestämme. Vapise Juha Mieto ja mämmi, uusi häviäjämme on Jere, Käärijä ja Vantaa.

Torin liepeiltä kommentoiden

Jukka Käärijäinen

Tämä viestiketju on suljettu uusilta viesteiltä.

Aiemmat viestit (1)

Vanhimmat ensin
Hima-Hönö
Voittajia ja häviäjiä
"Mutta juuri tällä tappiolla Käärijä otti itselleen paikan kansakunnan kaapin päältä."

Kovin tuntuu matalalta kansakunnan sankarikaappi tässä yhteydessä kirjoitettuna.

https://yle.fi/a/74-20031871

Ehkäpä tuosta artikkelista saa kuvan millaista bisnestä Euroviisut käytännössä ovat.
Kyllä Suomessa riittää tosielämän "sankareita" jotka puurtavat töissään vailla julkisuutta.
Kannattaisi huomioida että tuossakin Käärijän esityksessä on ollut laaja tiimityö taustalla.
Kappaleen sijoitus oli hyvä / erinomainen mutta tässä kyllä venytetään sankarikäsitettä.

Pahoitteluni tästä sillä kaikillahan on oma näkemyksensä asioihin.
Lisään että ilmeisesti Lordia lukuunottamatta muut Euroviisuedustajamme ovat antisankareita.
Siis tuolla kaavalla tarkasteltuna.
Tee ilmoitus sopimattomasta viestistä
Ilmoitus näkyy vain keskusteluiden moderaattoreille, eikä sitä tulla julkaisemaan.

Ilmoituksesi on siirtynyt käsittelyyn.
Virhe ilmoituksen lähetyksessä.